Trwające przez pięć ostatnich dni obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji w Polsce zorganizowano w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu. Za nami dyżury mediatorów i dyskusje, m.in. na temat rozwiązywania konfliktów w szkole na drodze mediacji i prawnego unormowania mediacji. 

Program obchodów został włączony do programu Sądu Okręgowego w Opolu. Organizatorzy wydarzenia, zachęcali opolan do polubownego załatwiania konfliktów drogą mediacji, czyli przy udziale neutralnego mediatora i stron konfliktu. Dlaczego warto mediować?

– Bardzo bliska mi jest idea mediacji, m.in. dlatego, że wychodzę z pokojowego nastawienia do świata i ludzi – tłumaczy Bożena Grębowiec, mediator sądowy stały, mediator VCC z Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, który oferuje szkolenia z zakresu mediacji.

– Mówiliśmy m.in. o idei mediacji rówieśniczych. Wychodzę z założenia, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
Mediatorka podkreśla, że edukacja dzieci i młodzieży w zakresie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, ma duży wpływ na przygotowanie ich do życia dorosłego i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
– Ponadto kompetencje, które zdobywają nauczyciele na szkoleniach są im na pewno przydatne w budowaniu porozumienia i relacji na gruncie rodzic – dziecko – nauczyciel – uważa.
Jak skorzystać z mediacji w Opolu?

W Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu (ul. Powstańców Śląskich 19), działa punkt mediacyjny. – Zachęcamy opolan do telefonicznego umawiania się na konsultacje – zaprasza Bożena Grębowiec.

Fot. MODK Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.