– Rok akademicki, który dziś inaugurujemy będzie egzaminem dojrzałości – mówił prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego nawiązując do nowego statutu uczelni, nad którym prace rozpoczęły się w maju. – Uniwersytet to instytucja, a dobre instytucje są jak fortece: powinny być dobrze zaprojektowane i obsadzone – dodał.
– To bardzo wyjątkowy dzień. Chociaż pierwsze zajęcia już były, to dopiero teraz czuję się naprawdę częścią społeczności akademickiej. To wszystko robi na człowieku wrażenie, tym bardziej jeśli się przyjeżdża na studia z mniejszego miasta – zdradziła nam Julia Wróblewska ze Strzelec Opolskich, świeżo upieczona studenta pierwszego roku turystyki i kultury śródziemnomorskiej, nowym kierunku UO.
– Ukończyłam technikum o profilu turystycznym. Myślę, że to przyszłościowa dziedzina, wybrałam studia dzienne.
W tym roku naukę na UO wybrało 3020 nowych studentów.
– To trochę więcej niż w roku poprzednim – cieszył się prof. Marek Masnyk, rektor uczelni. – Myślę, że to dobry wynik biorąc pod uwagę niż demograficzny oraz charakter naszego województwa. W ostatnich latach jednak młodzież już mniej ucieka do województw ościennych.
Kierunek lekarski hitem. Na fizykę brak chętnych
W roku akademickim 2019/20 na UO nauka rozpocznie ok. 8300 studentów na 72 kierunkach, w tym na 16 nowych, m.in. nutribiochemia, biomonitoring, edytorstwo czy języki obce w turystyce. W Opolu studiować będzie grupa ok. 700 żaków z zagranicy, w tym po raz pierwszy z Chin.
– Ich obecność wpłynie na wielokulturowość naszego miasta, w tym pozytywnym znaczeniu – podkreślał szef uczelni.
Najwięcej chętnych było do nauki na kierunku lekarskim – aż 160 osób.
– Miłym zaskoczeniem było dla mnie również duże zainteresowanie farmacją. Mieliśmy prawie 150 chętnych, a zgodę na utworzenie kierunku otrzymaliśmy dopiero w sierpniu.
Popularnością cieszyło się jak zwykle prawo, kierunki nauk społecznych kształcące nauczycieli, pedagogów czy filologie.
– Nie jest źle, ale chciałbym aby zainteresowanie kierunkami było równomierne między wszystkimi wydziałami naszego uniwersytetu. Mamy świadomość, że popyt na niektóre studia zanika. Decyduje o tym rynek. Wśród nich jest na przykład filozofia i socjologia, gdzie z trudem otworzyliśmy te kierunki.
Natomiast nie udało się w tym roku na UO otworzyć fizyki ze względu na brak chętnych.
60 lat tradycji, 25 uniwersytetu
Podczas uroczystej inauguracji w auli Wydziału Teologicznego UO, rektor uczelni zdał sprawozdanie z działalności UO w roku akademickim 2018/2019.
– Nie zapominajmy, że uniwersytet zrodził się z marzeń – mówił przypominając, że w ubiegłym roku akademickim UO świętował jubileusz 25-lecia. – Władze regionu powinny wykorzystać nasz potencjał do realizacji własnych zadań.
– Przed nami ogromne wyzwania. Rozpoczynamy wdrażanie nowego ustroju naszej uczelni. Dostosowaliśmy ją bowiem do wymogów ustawy, przeorganizowaliśmy ją, inaczej podzieliliśmy kompetencje: tych którzy zarządzają w pionie kanclerskim, rektorskim, dziekańsko-instytutowym – wyliczał.
Wśród wyzwań, które wiążą się z nową ustawą o szkolnictwie wyższym – Konstytucją dla Nauki – rektor wymienił m.in. kształcenie doktorantów zgodnie z nowym modelem.
– Główne zadania wyznacza nam to, co nas czeka w 2021 roku, czyli ewaluacja dyscyplin naukowych – zupełnie inna niż ta z 2016 roku, gdy ewaluowane były wydziały. Rok 2020 jest ostatnim rokiem budowania potencjału naukowego pod kątem zmian w 2021. To zdecydowanie zadanie numer jeden – mówił.
– Rok akademicki, który dziś inaugurujemy będzie dla nas wielkim egzaminem dojrzałości. Rozpoczynamy z nowym statutem, który określa jaki ma być nasz uniwersytet.
Rektor Masnyk o nieudanej fuzji z „Medyczną”: Liczę na otrzeźwienie środowiska akademickiego
Pytany o porozumienie dotyczące fuzji z opolską „Medyczną” odpowiada:
– Też na to liczyłem, ale stało się, jak się stało. Mieliśmy projekt rozporządzenia ministra w tej sprawie, była konsultacja społeczna, ale później to wszystko gdzieś zniknęło ze strony ministerstwa. Prowadziłem rozmowy z rektorem Halskim i wydawało się, że wszystko jest ustalone. Niestety z powodów, których nie znamy, minister nie podpisał tego rozporządzenia – tłumaczył rektor UO.
– Mam nadzieję, że nastąpi otrzeźwienie środowiska akademickiego Opola i to połączenie, prędzej czy później nastąpi.
Rektor uczelni zapowiedział też dalsze starania o wyłonienie wykonawcy do budowy Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Prószkowie. Oznacza to piąty przetarg dotyczący terenów Pomologii liczącej 30 hektarów.
Przypomniał również, że w minionym roku akademickim uniwersytet zrealizował 50 projektów na kwotę 83 mln zł, a także zawarł 24 porozumienia o współpracy z instytucjami zagranicznymi.
Najnowszym sukcesem Uniwersytetu Opolskiego jest udział w prestiżowym projekcie „Uniwersytetów Europejskich” w konsorcjum FORTHEM.
Uniwersytet Opolski obok największych uczelni w międzynarodowym projekcie
Uczelnia z Opola weźmie udział w prestiżowej współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą największe polskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Pokłosiem tej współpracy będą wspólne badania i wymiana naukowa.
Przed uroczystą immatrykulacją studentów swoje przemówienia mieli wojewoda opolski Adrian Czubak, wicemarszałek Roman Kolek, biskup opolski Andrzej Czaja oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
– Chciałbym wam życzyć siły, wytrwałości, radości i pewności siebie, że tą walkę wygracie – mówi prezydent Wiśniewski.
Na zakończenie odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych oraz medali KEN.
Fot. Anna Konopka