W Galerii Zamostek MBP można oglądać już prace Sławomira Mielnika, wieloletniego fotoreportera opolskiej „Wyborczej” i NTO w Opolu. – Zamknąłem w klamry 20 ostatnich lat. Pokazuję ludzi, których spotkałem. To wydarzenia, a innym razem chwile “pomiędzy” – mówił współtwórca festiwalu. Drugą wystawę, o zmieniającej się wsi, otworzył Adam Żądło, laureat konkursu „Pokaż się”.

– Na ponad 50 zdjęciach nie chciałem pokazywać festiwalu piosenki i innych ważnych wydarzeń z życia miasta, które wprost się z nim kojarzą. To spotkania z ludźmi, ujęcia powstałe gdzieś „pomiędzy” – tłumaczył Sławomir Mielnik, fotograf z Fundacji 2.8, który festiwal organizuje wspólnie z Michałem Grocholskim i Sławojem Dubiel, również fotografami.

– Wyboru dokonałem z ponad 100 tysięcy plików cyfrowych i kilkunastu tysięcy negatywów. Każdego dnia robiłem tak dwie, trzy rolki w ciągu trzech lat, czyli w czasie gdy dopiero wchodziłem w temat fotografii prasowej, gdy zaczynałem.

Tradycją festiwalu jest już też konkurs „Pokaż się”, w którym nagrodą jest wystawa. W tym roku napłynęło ponad 100 zgłoszeń.  Jurorów konkursu urzekły prace Adama Żądły pod hasłem „Opuszczona wieś”, które ukazują zmieniający się obraz polskiej wsi na przykładzie jego rodzinnego Pcimia pod Krakowem.

Polska wieś już nie ta sama. Brakuje zwierząt w krajobrazie

– W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że dawno nie widziałem w moim Pcimiu… krowy. Jest coraz mniej obrazów z dzieciństwa. Jako jedno z ostatnich pokoleń miałem okazję doświadczyć tego, że to zwierzę na wsi jest tym powodem, dla którego wstaje się o 5 rano. By wypuścić kury, nakarmić świnie, wydoić krowę… – opowiadał z uśmiechem.

– Miałem taki pomysł by całą serię tych zwierząt zrobić w metaforyczny sposób przy świetle księżyca. Na tej wsi zaczęło brakować zwierząt w krajobrazie, bo zwyczajni ludzie po prostu przestali je hodować. Chciałem je przywrócić w formie takich duchów – tłumaczył.

Po wernisażach odbyło się również spotkanie z Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską, które opowiadały o Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” oraz o wystawie towarzyszącej książce „Kobiety Fotonu”.

Sobota wernisaży 

Najbliższe wydarzenie 9. OFF to wystawa w poczekalni dworca PKP „Czas utrwalony” Fotoklubu Opole. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie sobota 19 października, kiedy w Muzeum Śląska Opolskiego zostaną otwarte wystawy gwiazd tegorocznego OFF-a: Krzysztofa Millera, Adama Tuchlińskiego, Krzysztofa Gołucha, Michała Siarka, Huberta Humka i Tytusa Grodzickiego.

ZOBACZ TEŻ: 

SPRAWDŹ TEŻ: 9. Opolski Festiwal Fotografii już w piątek. Co na wystawach? [WIDEO, PROGRAM]

Uniwersytet Opolski zainaugurował rok akademicki. Ponad 8 tysięcy studentów zaczęło naukę

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.