Szczera rozmowa z Piotrem Szlapą, wójtem gminy Dobrzeń Wielki, w której uściśla i wyjaśnia niektóre poruszane w ostatnich wywiadach tematy.  

Panie Wójcie po naszej ostatniej rozmowie otrzymaliśmy sygnały od mieszkańców gminy z prośbą o uściślenie i wyjaśnienie niektórych poruszonych przez Pana tematów. Czy mógłby Pan się odnieść do tych pytań ?

Oczywiście, tym bardziej, że do mnie również takie pytania od mieszkańców trafiły i tym chętniej spróbuje wszystkie te wątpliwości rozwiać.

Pierwsza najczęściej pojawiająca się w tych pytaniach wątpliwość dotyczy stanu budżetu gminy. Jak podkreślają mieszkańcy z jednej strony przedstawia Pan bardzo ambitny program wyborczy z całą listą ważnych dla gminy inwestycji, a z drugiej strony ciągle słyszą, że w gminnej kasie brakuje pieniędzy. Więc gdzie leży prawda?

Szanowni Państwo, sytuacja finansowa gminy po 2017 roku, czyli po zmianie administracyjnej granic naszej gminy uległa diametralnej zmianie. Z gminy bogatej, będącej na pierwszym miejscu pod kątem dochodów wśród gmin wiejskich województwa opolskiego staliśmy się delikatnie mówiąc średniakiem z problemem braku środków na wydatki bieżące. Aby Gmina mogła dalej funkcjonować i wykonywać  swoje podstawowe zadania takie jak utrzymanie szkół, przedszkoli, dróg, gminnej zieleni, budynków komunalnych, administracji, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury i innych, musiałem w tej kadencji dokonać drastycznych cięć w różnych obszarach działalności Gminy. Jak się później okazało nie zawsze wiązało się z ograniczeniem działalności, wręcz przeciwnie spowodowało większą aktywność  i kreatywność w pozyskiwaniu na przykład środków zewnętrznych. Mamy tutaj przykłady grup i stowarzyszeń wspaniale działających pod tym względem, które dzięki temu nawet poszerzyły swoją ofertę. Nie chciałbym nikogo pominąć, bo tych dobrych przykładów jest dużo więcej ale wyróżniają się pod tym względem np. kluby sportowe i jednostki straży. Wszystkim naszym działaczom, społecznikom, aktywistom dzięki którym nasza gmina jest na właściwym kierunku rozwoju należą się w tym miejscu wielkie słowa podziękowania.

Te ograniczenia które wprowadziliśmy w gminnych wydatkach  pozwoliły nam dużo odważniej spojrzeć na gminne inwestycje. Długo odkładane remonty Gminnego Ośrodka Kultury, Urzędu Gminy, remonty dróg, budowa Centrum Seniora, Gminnej Stołówki, mógłbym długo wymieniać  były możliwe właśnie dzięki zaciśnięciu pasa i skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. 34  mln  złotych na inwestycje to kwota, która musi na każdym robić wrażenie. To wszystko stało się możliwe dzięki zaangażowanym, wspaniałym ludziom, zespołowi , który udało mi się skompletować i który przez swoją ciężką pracę spowodował, że to, co jeszcze niedawno wydawało się nieosiągalne udało się zrealizować .

I to dzięki tym ludziom, i temu czego dokonali mam pewność, że uda nam się zrealizować wszystkie założone cele. Pod jednym warunkiem oczywiście, że jedno z moich haseł wyborczych : „Nie marnotrawimy-inwestujemy w lepszą przyszłość”  będzie rygorystycznie przestrzegane. Nie ma powrotu do takiego poziomu konsumpcji finansowanej z  budżetu gminy jak przed 2017 rokiem. Nie będę więc obiecywał, że wszystko z czym przyjdą ludzie będzie realizowane, bo to nierealne i niemożliwe do spełnienia. Jeżeli chcemy utrzymać gminę na ścieżce rozwoju musimy utrzymać ten kierunek, który przyjęliśmy.

Drugi temat, który najczęściej się pojawia w pytaniach mieszkańców to temat ciepła systemowego. Wspominał Pan o współpracy z miastem Opole w zakresie znalezienia rozwiązań  dla odbiorców ciepła systemowego z naszej gminy. Czy moglibyśmy prosić o szczegóły?

 Temat ciepła to temat bardzo drażliwy, powodujący bardzo duże emocje więc zawsze staramy się naszym mieszkańcom spokojnie i dokładnie tłumaczyć  skąd się ten problem bierze i jakich rozwiązań szukamy. Ten problem nie narodził się w momencie gdy bezpośrednio dotknął on mieszkańców poprzez drastyczne podwyżki rachunków za ciepło. My z tym problemem borykaliśmy się już dużo wcześniej, między innymi poprzez wspólne wyjazdy z ówczesnym operatorem sieci spółką ELKOM do Urzędu  Regulacji Energetyki  we Wrocławiu. Do dzisiaj uważamy, że gdyby URE zajęło bardziej elastyczne stanowisko zmiana operatora nie byłaby konieczna. Jednak nastąpiła, z powodu jak to uzasadniał ELKOM znaczących strat z prowadzenia tej działalności, nie akceptowalnej przez Radę Nadzorczą spółki. W związku z tą rezygnacją Gmina, jako właściciel sieci była zmuszona w trybie pilnym wyłonić nowego dzierżawcę sieci, który zagwarantowałbym odbiorcom ciepła kontynuację przesyłu ciepła od 1 stycznia 2023r. Cała procedura przetargowa i późniejszy skomplikowany proces podpisywania umów z nowym operatorem  sieci przebiegł sprawnie między innymi dzięki utworzeniu dodatkowych punktów obsługi klienta w GOK-u w Dobrzeniu Wielkim. Niestety zbiegł on się w czasie z drastycznymi  podwyżkami cen energii. Gwałtownie podrożał węgiel, energia elektryczna, gaz  i także ciepło systemowe.

Drastyczne podwyżki dotknęły wszystkich bez wyjątku, szczególnie tych, którzy przez lata nie dostosowali swoich obiektów do obecnych standardy termoizolacyjnych. Nieocieplone budynki, brak termostatów na grzejnikach, ryczałtowy sposób rozliczania, ogrzewanie nie wymagających tego pomieszczeń to wszystko powodowało, że mieszkańców tych budynków ta podwyżka szczególnie zabolała. Wiem, że wspólnoty mieszkaniowe już podjęły działania, żeby temu problemowi zaradzić.

Ceny ciepła w żaden sposób nie są zależne od gminy, podobnie jak ceny energii elektrycznej. Ten kto obiecuje Państwu, że załatwi  tańsze ciepło po prostu kłamie. Taryfa ciepła składa się z dwóch części, pierwsza składa się głównie z opłat za przesył i ona jest zależna od operatora sieci czyli ECO i druga z opłat za wytwarzanie i ta jest zależna od PGE czyli Elektrowni. Obie te taryfy są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Uważamy, że szczególnie ta druga część taryfy powinna być znacznie tańsza ze względu na fakt, że ceny węgla w stosunku do ubiegłego roku potaniały o 66%. Na 24 systemy cieplne prowadzone przez ECO 20 już nie łapie się na rządową dopłatę, jedynie 4 w tym nasza, zasilana przez PGE jeszcze ma ceny na tak wysokim poziomie. W związku z powyższym apelowaliśmy i wystąpiliśmy do PGE Elektrownia Opole o obniżenie taryf.

I co dalej z siecią cieplną w Dobrzeniu Wielkim?

Wszystkie poczynione przez nas starania spowodowały, że obecnie w oparciu o czynsz dzierżawny jesteśmy w stanie opłacić usuwanie awarii, które występują na sieci. W ubiegłym roku kosztowało nas to blisko 400 tys. zł.

Tak jak mówiliśmy od samego początku nikt nie wskazuje konkretnej daty wyłączenia sieci, jesteśmy przekonani, że dzięki podjętym działaniom jest ona w stanie jeszcze funkcjonować wiele lat.

Jako odpowiedzialny włodarz jestem jednak zobowiązany szukać dla moich mieszkańców alternatywy i stąd moje różne starania w tym kierunku. Tak jak wspominałem rozpoczęliśmy już  z miastem Opolem i ECO rozmowy na ten temat. Propozycja będzie skierowana zarówno do mieszkańców domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych, jak również dla całego osiedla „Energetyk”, będzie tożsama dla mieszkańców Dobrzenia Wielkiego jak i Czarnowąsów i musi być zawierać różne opcje dofinansowania. O szczegółach oczywiście będę Państwa informować.

Panie Wójcie wielu mieszkańców zwróciło uwagę na fakt, szczególnie Ci którzy znali Pana twarde stanowisko i udział w protestach w obronie granic gminy, że bardzo mało miejsca poświecił  Pan temu tematowi i ewentualnej współpracy z Opolem. 

Proszę Państwa wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że mam twarde, stałe zasady i poglądy, których nie zmieniam jak chorągiewka na wietrze, tym bardziej w tej sprawie, do której podchodzę wyjątkowo emocjonalnie, bo kosztowała mnie wiele zdrowia i zostawiła na zawsze zadrę w sercu. Na temat całego procesu zmiany granic i na temat osób, które za tym stały mam wyrobiony pogląd i nic go nie zmieni. Ten negatywny wizerunek dotyczy również osób, które dla doraźnych celów politycznych zmieniły swój stosunek do tych wydarzeń i przeszły nad nim do porządku dziennego. Nie godzę się na taką obłudę i zakłamanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że dla dobra Gminy i  mieszkańców, tam gdzie tylko pojawia się taka możliwość współpracujemy z miastem i mamy z tego wymierne korzyści. W moim ostatnim wywiadzie wymieniłem co najmniej kilka przykładów takiej współpracy. Między innymi uczestniczyliśmy we wspólnym projekcie i realizacji inwestycji budowy ścieżki rowerowej między Dobrzeniem Wielkim i Kup oraz ulicy Wrocławskiej w Dobrzeniu Wielkim. Podobnie wspólnie z Opolem rozwiązywaliśmy problem ze zmianą operatora sieci cieplnej, a obecnie, o czym już wspominałem opracowujemy wspólny program, w którym zaproponujemy naszym mieszkańcom wymianę źródła ciepła oczywiście z odpowiednim dofinansowaniem. Obecnie rozmawiamy z miastem na temat przedłużenia linii MZK do Dobrzenia Wielkiego.

Z Opolem współpracujemy również w ramach Aglomeracji Opolskiej i tutaj ta współpraca odbywa się na różnych płaszczyznach. Ostatnio na przykład rezultatem tej współpracy 24 gmin skupionych w ramach Aglomeracji Opolskiej był wspólny projekt w ramach którego nasza gmina pozyskała sprzęt strażacki i ratowniczy o wartości prawie 1,2 mln złotych.

Tych przykładów współpracy z ościennymi gminami również jest bardzo dużo. Wspólnie z Gminą Łubniany opracowaliśmy projekt na brakujący fragment ścieżki rowerowej Kup – Brynica i przekazaliśmy go ZDW z prośbą o realizację, z Gminą Murów podpisaliśmy porozumienie na transport busami  gminnymi dzięki temu zwiększyła się ilość połączeń a konkurencja znacznie obniżyła ceny, Mamy nadzieję na podpisanie takiego samego porozumienia z Gminą Popielów dzięki temu poprawi się sytuacja komunikacji w Chróścicach. Poza tym zakładamy, że zakupiony przez gminę BUS, który będzie obsługiwał Centrum Seniora, w czasie wolnym będzie również świadczył usługi na przykład dowozu do lekarza dla naszych seniorów.

Wracając do współpracy bardzo ważnym jej przykładem jest podpisane w ubiegłym roku porozumie pomiędzy naszą gminą, a Popielowem i Lewinem Brzeskim o utworzeniu klastra energii. Stwarza to przed tymi samorządami potężne możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na odnawialne źródła energii. Do czasu wybudowania własnego punktu selektywnej zbiórki odpadów w ramach zawartego porozumienia z naszego korzystała gmina Popielów. Tych przykładów współpracy jest dużo więcej, bo na przykład współpracujemy z gminami jeszcze w ramach Związku Gmin Śląska Opolskiego, gdzie tworzymy wspólną grupę zakupową energii elektrycznej, w ramach Euroregionu Pradziad, czy też w końcu bardzo owocna współpraca z Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak, które to nawet swoją siedzibę przeniosło do udostępnionego przez gminę lokalu w Dobrzeniu Wielkim. Wszystkie te wspólne działania przynoszą naszej gminie, mieszkańcom wymierne korzyści i będziemy w dalszym ciągu poszukiwać nowych przestrzeni w tym zakresie.

Panie Wójcie szczególnie przedsiębiorcy zainteresowali się tematem planów utworzenia nowej strefy przemysłowej na terenie naszej Gminy. Co Pan miał dokładnie na myśli?

Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że drugą najpoważniejszą konsekwencją zmian administracyjnych granic naszej gminy było, zaraz po znacznym zredukowaniu dochodów budżetowych pozbawienie gminy terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w okolicach elektrowni Opole. Gmina została pozbawiona przez to możliwości ściągania nowych inwestorów, gdyż znaczną część gminy w obecnych granicach zajmują tereny zalewowe albo lasy. Spowodowało to również znaczny wzrost cen działek inwestycyjnych będących w zdecydowanej większości w rękach prywatnych. Wobec wszystkich tych faktów staliśmy się po prostu nieatrakcyjni dla przyszłych inwestorów na tle innych samorządów.  Często też lokalizacja nowych zakładów, czy też wydzielenie nowych miejsc pod zakłady stoi w sprzeczności z oczekiwaniami mieszkańców, którzy nie życzą sobie mieszkać w sąsiedztwie zakładów. Mieliśmy w tej kadencji co najmniej dwa przykłady takiego konfliktu interesu, jeden w Chróścicach gdzie firma wnioskowała o zmiany zapisów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i w Dobrzeniu Mały, gdzie planowaliśmy zmienić przeznaczeniu terenu z rolnego na usługowy. W obu przypadkach po sprzeciwach mieszkańców Rada Gminy nie wyraziła zgody na te zmiany. Obecnie jesteśmy na etapie uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego i na terenie pomiędzy Dobrzeniem Wielkim a Chróścicami  tworzymy 40 hektarową strefę dla drobnych zakładów. Stworzy to nowe możliwości rozwoju gminy.

Ta ograniczona możliwość tworzenia miejsc dla nowych inwestorów powoduje, że szczególnie należy dbać o tych, którzy już na naszym terenie funkcjonują. Tutaj mamy wiele przykładów  na to, że nasze podejście jest nastawione na naszych przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę jak bardzo są oni ważni dla naszej społeczności. W przypadku jednego z największych pracodawców na terenie naszej gminy zmieniliśmy na jego wniosek zapisy studium, uchwaliliśmy nowy plan zagospodarowania przestrzennego, doprowadziliśmy drogę do nowo planowanego zakładu . Wszystko po to żeby firma mogła rozwijać się na terenie naszej gminy. Podobnie w przypadku kilku innych firm zmienialiśmy w indywidualnej procedurze zapisy planu aby nie ograniczać możliwości ich rozwoju. Kolejnym przykładem współpracy i pomocy udzielanej naszym przedsiębiorcom są ulgi i zwolnienia podatkowe  w szczególnie trudnym dla nich okresie pandemii.

Cały czas muszę również pamiętać o mieszkających wokół stref przemysłowych naszych mieszkańcach.

Ważnym elementem tej polityki pro biznesowej będzie również wybudowanie, projektowanej obecnie drogi do terenów przemysłowych zlokalizowanej za Mercorem w Dobrzeniu Wielkim. Droga ta również znacznie poprawi komfort życia mieszkańców ulicy Jańskiego w Dobrzenie Wielkim, gdyż cały ciężki transport do firm zlokalizowanych w tej strefie przeniesie się na nowo projektowaną drogę.

Kolejnym elementem bardzo ważnym dla naszych przedsiębiorców i rzemieślników jest utrzymywanie przez gminę Branżowej Szkoły I Stopnia i Technikum w Dobrzeniu Wielkim, gdyż absolwenci tych szkół w przyszłości będą  dla nich wykwalifikowanymi pracownikami.

Ciągle udoskonalamy również obsługę inwestora w naszym urzędzie, po odbyciu szkoleń i spełnieniu szeregu innych warunków uzyskaliśmy w tym zakresie certyfikat OCRG w Opolu.

Dziękuję za rozmowę.

*Materiał sponsorowany

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie