Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu (21 września) to międzynarodowe święto, podczas którego dzieci przyznają odznaczenia dorosłym. Ordery z uśmiechniętym żółtym słońcem otrzymują osoby, które przynoszą radość dzieciom, a uroczystości wręczania orderów odbywają się chociażby w szkołach, domach kultury i teatrach. 

Dzień ten ma na celu propagowanie dziecięcego uśmiechu, szczęścia, praw dziecka i dziecięcej podmiotowości. Święto to jest na tyle wyjątkowe, że to właśnie dzieci przyznają odznaczenia dorosłym. Trzeba jednak na nie zasłużyć, gdyż order otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do niesienia radości dzieciom.

Podczas uroczystości Światowego Dnia Dziecięcego Orderu Uśmiechu wśród zaproszonych gości są dzieci, osoba nominowana do odznaczenia oraz członkowie Międzynarodowej Kapituły Uśmiechu. Przed otrzymaniem orderu kandydat bądź kandydatka składa przysięgę, gdzie obiecuje być zawsze pogodnym człowiekiem i przynosić radość dzieciom niezależnie od okoliczności.

Nagrodzona osoba musi wypić świeżo wyciśnięty sok z cytryny i się uśmiechnąć. A jeśli zdarzy się tak, że laureatów do nagrody uśmiechu jest kilka, każdy z nich musi przejść przez rytuał, który przygotowali kapituła i dzieci.

Świętujmy Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu 2023 i uśmiechajmy się jak najczęściej!

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.