czwartek, 19.10.2017 r. Gmina Murów gościła uczestników Terenowego Turnieju Ekologicznego, który po raz ósmy był organizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Mottem przewodnim tegorocznego turnieju było hasło „Tropem borsuka”. W tym celu Gmina Murów przygotowała stanowisko, które tematycznie odnosiło się do poczciwego mieszkańca Lasów Stobrawsko – Turawskich, jakim jest borsuk europejski (łac. meles meles).

Mimo mglistego poranka frekwencja dopisała i w turnieju wzięło udział 11 szkolnych drużyn z miejscowości: Brzeg, Bogacica, Czarnowąsy, Domaradz, Karłowice, Kup, Łubniany, Pokój, Stare Budkowice, Lasowice Wielkie oraz Brynica. Każda szkoła była reprezentowana przez trzech uczniów – zwycięzców etapu szkolnego. Uczniowie V i VI klas szkół podstawowych mieli okazję poznać w terenie najważniejsze zasoby przyrodnicze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz formy ich ochrony.

Start i meta turnieju miały miejsce w kompleksie zabytkowej Hucie Żelaza. Uczestnicy mieli do przejścia ok. 5 km trasę prowadzącą przez stobrawskie bory oraz łąki nad Budkowiczanką. Na trasie tej rozmieszczono 7 punktów tematycznych, gdzie uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przyrody, biologii oraz ekologii.

Po przebytej trasie dzieci udały się na ciepły poczęstunek, który został dla nich przygotowany w kompleksie zabytkowej Huty Żelaza.
Ostatnim punktem programu turnieju było przyznanie miejsc i rozdanie nagród dla tegorocznych uczestników. Nagrody zostały rozdane przez m.in. Dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, Pana Ireneusza Hebdę, Komendanta Polskiej Straży Łowieckiej w Opolu, Pana Janusza Sowę, Wójta Gminy Murów, Pana Andrzeja Puławskiego.

KLASYFIKACJA:
I Miejsce – 75 pkt.
oraz tytuł „STOBRAWSKI EKOLOG 2017”
Publiczna Szkoła Podstawowa w Łubnianach,
w składzie: Emilia Trela, Iwo Kamiński, Alicja Janta.
Opiekun: Bożena Morawska – Jednoróg

II Miejsce – 72 pkt.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogacicy
w składzie: Piotr Czempel, Kamila Patyk, Paweł Dmytruszyński
Opiekun: Sylwia Gajda

III Miejsce – 66,5 pkt.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Budkowicach
w składzie: Jan Stężała, Szymon Drung, Marcin Otte
Opiekun: Sylwia Gajda

IV Miejsce – 65 pkt.
Szkoła Podstawowa w Lasowicach Wielkich
w składzie: Roland Jagoda, Angelika Miska, Magdalena Pielorz
Opiekun: Anna Grzemba

V Miejsce – 64 pkt.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Karłowicach
W składzie: Bartosz Socha, Samuel Różański, Jakub Piskorski
Opiekun: Elżbieta Górka

Gratulujemy wszystkim dzieciom, jak i zapraszamy w imieniu organizatora na IX edycję Terenowego Turnieju Ekologicznego.

Link do relacji z turnieju na stronie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych: kliknij tutaj.

Fotorelacja: UG w Murowie

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.