W ostatnim czasie specyfika funkcjonowania wielu instytucji uległa znacznej przemianie. Nie ominęła ona także domów kultury. Każdy z nich poszukuje nowych możliwości w dotarciu do odbiorców.
Niecodzienną formę radzenia sobie w specyficznym czasie wdrożył Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Od momentu zamknięcia domów kultury ożywił się portal społecznościowy dobrzeńskiej placówki. Postawiono głównie na transmisje na żywo. Obecnie można się doliczyć już ponad trzydziestu takich wejść, które są bardzo zróżnicowane tematycznie – od zajęć z instruktorami, aż po ciekawe relacje zaproszonych gości.
Niedawno sympatycy mogli wysłuchać laureata World Press Photo Tomasza Kaczora, czy uczestniczyć w wirtualnych odwiedzinach w pracowni ikon Huberta Kampy. W okresie przedświątecznym pojawiło się sporo ciekawostek dotyczących tradycji i obrzędów wielkanocnych z różnych części kraju: Zakopanego, Jaworzynki, Nikiszowca, Ryków, Gorajca, czy opolskiego Pokoju.
Były także porady psychologa, mówiące jak nie ulec manipulacji sprzedaży, a także ekologiczne pogawędki, ciekawostki o ziołach czy relacje prosto z kuchni. Nietuzinkowym gościem był także Piotr Lempa, światowej sławy bas, który łączył się bezpośrednio z Zurychu, aby opowiedzieć o pracy śpiewaka operowego. Ostatnim cieszącym się dużym zainteresowaniem wejściem na żywo była relacja z udziałem proboszcza dobrzeńskiej parafii ks. Jana Poloka i historia kościoła św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim.
– Naszym celem jest pozostać aktywnym w tej trudnej rzeczywistości. Dodatkowo skupiamy się na przekazywaniu zupełnie innych informacji niż tylko te związane z pandemią, ponieważ optymizm jest teraz zdecydowanie wskazany – podkreśla dyrektor GOK Piotr Szafrański. – Mamy sporo ciekawych tematów, którymi chcemy dzielić się nie tylko z sympatykami naszego domu kultury, którzy już polubili naszą stronę, ale także z tymi, którzy mają zamiar dopiero to zrobić.
Pytany o plany na przyszłość Piotr Szafrański odpowiada. – Zaczynamy realizację projektu w ramach inicjatywy „Eduko – Bardzo Młoda Kultura” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz budżetu Województwa Opolskiego. Lada moment ruszy nowa strona naszego ośrodka kultury, więc serdecznie zapraszam wszystkich do współuczestniczenia w życiu kulturalnym, na razie online, ale mam nadzieję, że już niebawem także w realu.