Ponad tysiąc osób uczestniczyło w Marszu Równości, który przeszedł w sobotę (8.07) ulicami Opola. Podobne odbywają się w tym mieście od 2018 roku, a ten był piątym z kolei.

Marsz rozpoczął się na placu Jana Pawła II. Wyruszył stamtąd po godz. 14.00 i przeszedł ulicami: Ozimską, Księdza Hugona Kołłątaja, 1 Maja, Wojciecha Korfantego, Piastowską, Katedralną, Książąt Opolskich, Sądową, Henryka Sienkiewicza, Oleską, Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta, i znów Ozimską. Następnie wrócił na plac Jana Pawła II. Wydarzenie było otwarte dla wszystkich, a uczestniczyli w nim głównie przedstawiciele społeczności LGBT+.

– W Opolu mieszkają nie tylko osoby heteroseksualne i to właśnie chcemy dziś pokazać. Każdy ma prawo do tego, żeby pokazać, jakim jest człowiekiem i co sobą reprezentuje. Dlatego właśnie takie wydarzenia są potrzebne – mówiła Ola z Opola. – Jest bardzo przyjemnie, wszyscy bardzo dobrze się bawią, to takie sobotnie miłe spędzenie czasu przy dobrej pogodzie. Specjalnie wzięłam w pracy urlop, żeby tu być.

@opowiecie.info Ponad tysiąc osób uczestniczyło w sobotnim (8.07) Marszu Równości w Opolu. Była to jego piąta edycja. #LGBT #LGBTQIA #Opole #Opolszczyzna #MarszRówności #MarszRównościOpole ♬ Lgbt Pride 2023 – DJ AVD

– Przyjechałem tu z partnerem, jesteśmy z Wrocławia. Dziś jest nas zdecydowanie więcej niż rok temu, gdy uczestniczyliśmy w poprzedniej edycji marszu – przyznali Piotrek i Tobiasz. – Jest bardzo pozytywnie, atmosfera jest super, utwory muzyczne i trasa również nam się podobają. Uczestnicząc w tym wydarzeniu pragniemy pokazać, że istniejemy, jesteśmy miłymi ludźmi i nie stanowimy dla nikogo zagrożenia, wbrew temu, co twierdzą niektórzy.

Tym razem organizatorzy nie ograniczyli się do samego marszu. Od godz. 11.00 do 16:30 na placu Jana Pawła II działało też Miasteczko Równości. Można tam było między innymi wykonać bezpłatny test na HIV i kiłę oraz zasięgnąć informacji na temat zdrowia reprodukcyjnego i chorób przenoszonych drogą płciową. To wszystko w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym stowarzyszenia Podwale Siedem.

Swoje stoiska miały też: Fundacja Promenada, IFMSA-Poland Oddział Opole, Fundacja HumanDoc, Kultura Równości, Centrum Dialogu Obywatelskiego i Komitet Obrony Demokracji. W Miasteczku Równości czekały też strefa wypoczynku, fotobudka i malowanie twarzy. Oprócz tego można było kupić zdobiony tęczą asortyment.

– Organizując podobne marsze chcemy zmieniać świadomość społeczną. Pokazywać, że osoby ze społeczności LGBT żyją tutaj i chcą mieć takie same prawa, jak inni. Pragniemy by w końcu, może w tym roku wyborczym, coś zmieniło się na lepsze – podkreślał Maciej Kruszka, rzecznik prasowy stowarzyszenia Tęczowe Opole. – Niestety sytuacja osób LGBT w Polsce z roku na rok pogarsza się. Żądamy związków partnerskich, małżeństw dla osób tej samej płci, łatwiejszej tranzycji dla osób transpłciowych, a także by dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową wreszcie zostały wpisane do kodeksu karnego.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.