Tułowickie Towarzystwo Historyczne zawiadomiło nas, że w dniach 4-5 lipca (sobota-niedziela) organizuje rajd rowerowy. Rajdy rowerowe organizowane są dość często, ale ten jest dwudniowy, co jest już rzadsze. Najbardziej intryguje jednak nazwa rajdu: "W poszukiwaniu Świętego Graala". A co to jest Święty Graal?

Ileż razy słyszeliśmy słowa: "Podobnie po wieczerzy, wziął ten przesławny kielich w swoje święte i czcigodne ręce, ponownie dzięki Tobie składając, błogosławił i podał swoim uczniom, mówiąc: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy, to jest bowiem kielich krwi mojej, nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę”. Przesławny kielich z krwią Chrystusa, to właśnie Święty Graal.

Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus używał "przesławnego kielicha". Co się później z nim stało? Każdy kielich w tamtych czasach był rzeczą cenną, a ten był bezcenny i apostołowie wiedzieli o tym. Z pewnością więc chronili go. Według tradycji św. Piotr zabrał kielich do Rzymu, gdzie stał on się kielichem papieskim. Za czasów papieża Sykstusa II (lata 257-258) miały miejsce prześladowania chrześcijan. Sykstus II polecił więc ukryć cenne rzeczy, wśród nich Święty Graal. Trafił on do Hiszpanii, gdzie wciąż przenoszono go z miejsca na miejsce, z powodu zagrożenia arabskiego. Ostatecznie trafił do Walencji (stolica hiszpańskiej prowincji o tej samej nazwie) i jest tam przechowywany do dziś.

Nie wszyscy zgadzają się ze wspomnianym tradycyjnym przekazem. Od wielu wieków silny jest też pogląd, że prawdziwy Święty Graal został ukryty, tym bardziej, że Józef z Arymatei, który odstąpił własny grób na pochowanie Pana Jezusa i uczestniczył w tym pochówku, miał jakoby, po zdjęciu ciała Pana Jezusa z krzyża, zebrać do Świętego Graala krew, płynącą jeszcze z przebitego chrystusowego boku. Święty Graal miał z tego powodu potężną moc. Dlatego go ukryto.

Prawdziwego Świętego Graala szukają już od ponad tysiąca lat coraz to inni ludzie. Jego poszukiwania stały się tematem wielu utworów literackich, a nawet filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata" (zdjęcie z tego filmu wykorzystaliśmy w tytułowej ilustracji). Teraz okazuje się, że do poszukiwaczy dołączą uczestnicy rajdu rowerowego TTH.

Znamy trasę rajdu. Wiemy że w sobotę jego uczestnicy udadzą się z Niemodlina do gminy Kamiennik (powiat nyski), gdzie przewidziano nocleg. W niedzielę planowany jest powrót do Niemodlina. Czy zatem gdzieś w gminie Kamiennik jest ukryty Święty Graal? Nic nam o tym nie wiadomo, ale…

Poniżej przedstawiamy pochodzącą z Wikipedii fotografię obrazu "Dziewczyna ze Świętym Graalem" (namalował go w XIX wieku Dante Gabriel Rossetti). Proszę przyjrzeć się wyglądowi Świętego Graala.

A teraz herb gminy Kamiennik, w którym też jest kielich, bardzo podobny do tego z obrazu Rossettiego:

Nie mamy pojęcia, dlaczego w herbie gminy Kamiennik jest kielich, wyglądający jak Święty Graal. Organizator rajdu, czyli Henryk Gałkowski, prezes Tułowickiego Towarzystwa Historycznego, coś chyba o tym wie. Kto weźmie udział w rajdzie, ten pewnie się dowie. Dla ewentualnych zainteresowanych podajemy więc szczegóły:

  • Zbiórka uczestników w sobotę 4 lipca o godz. 9:30 obok zabytkowej latarni na rynku w Niemodlinie. Wyjazd nastąpi ok. godz. 10:00. Trasa 49 km wiedzie wśród pól i lasów do miejscowości Lipniki w gminie Kamiennik, gdzie zaplanowano ognisko lub kominek (w zależności od pogody) oraz nocleg.
  • W niedzielę 5 lipca o godz. 11:00 nastąpi wyjazd z Lipnik do Niemodlina (inna trasa o długości 53 km). Przewidywane przybycie do Niemodlina o godz. 17:00.
  • Podczas jazdy w obu kierunkach przewidziano przerwy na zapoznawanie się z zabytkami architektury.
  • Uczestnicy powinni mieć okrycie przeciwdeszczowe (rajd odbędzie się bez względu na pogodę), śpiwory, karimaty i prowiant na czas imprezy. Większe bagaże będzie w obu kierunkach wiózł samochód.
  • Wpisowe wynosi 40 zł od osoby, płatne na starcie. W ramach wpisowego uczestnik otrzymuje przewodnik po trasie rajdu, wsparcie techniczne w razie awarii roweru (dobrze jest jednak mieć własną zapasową dętkę), nocleg w sali gimnastycznej z dostępem do sanitariatów (ciepła woda), udział w ognisku (kominku) z poczęstunkiem, dyplom i/lub pamiątkę, poświadczenie uczestnictwa pamiątkową pieczątką.

Chcący uzyskać więcej informacji powinni zwrócić się do organizatora, tj. pana Henryka Gałkowskiego, na adres e-mail:
dph@ekopol-opolski.pl
lub telefonicznie na numer: 506-103-413

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info