Myliłby się, kto by myślał, że w tułowickim kościele chrzczone są tylko dzieci z Tułowic i okolicy, choć tych jest z pewnością najwięcej. Zdarzają się jednak chrzty dzieci np. z Wrocławia, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy czy nawet z dalekiego Gdańska. Co więcej, z informacji parafialnych wynika, że sporo jest chrztów dzieci spoza Polski. W tabelce poniżej podane są roczne liczby chrztów w Tułowicach dla lat 2004-2015, z zaznaczeniem, ile z nich dotyczy dzieci mieszkających za granicą i jaki to był w każdym roku procent wszystkich chrztów:
Trudno z tej tabeli wyciągać jakieś pewne wnioski. Widać jednak, że z biegiem lat chrzty dzieci z zagranicy zyskują na znaczeniu. Można też odnieść wrażenie, że wszystkich chrztów przybywało aż do 2011 roku, a potem zaczęło ich stopniowo ubywać.
W nielicznych znanych mi przypadkach chrzczenia w Polsce dzieci mieszkających za granicą chodziło o to, że większość tych, którzy mieli być na chrzcinach, była z Polski,więc prościej (i taniej) było zrobić chrzest i chrzciny w Polsce. Czy jednak tak samo było z chrztami w tułowickiej parafii, trudno powiedzieć.
Zagraniczne dzieci chrzczone w Tułowicach były:
- 2004 – z Niemiec (Remscheid i Monchengladbach)
- 2005 – z Niemiec (Eimeldingen i Barsinghausen) oraz Wielkiej Brytanii (Slough)
- 2006 – z Niemiec (Rothenburg i Mannheim) oraz Wielkiej Brytanii
- 2007 – z Niemiec (Kevelaer i Goettingen)
- 2008 – z Niemiec (Karlsruhe) oraz Wielkiej Brytanii (Slough i Livingston)
- 2009 – z Wielkiej Brytanii (Glasgow i Glasgow) oraz Holandii (Apeldoorn i Tilburg)
- 2010 – z Niemiec (Berlin, Monchengladbach i Reinfelden), Wielkiej Brytanii (Oxfordshire i Plymouth), Irlandii (Drogheda), Francji (Aix-en-Provence) i USA (Hoffman Estates)
- 2011 – z Niemiec (Delmenhorst, Hamm i Kevelar), z Wielkiej Brytanii (Londyn) i USA (Brooklyn)
- 2013 – z Niemiec (Hamm, Dormagen, Ennepetal, Ennepetal, Bad Homburg), Holandii (S-Gravenhage), Irlandii (Naas), Włoch (Como) i USA (Ft Rucker)
- 2014 – z Wielkiej Brytanii (Moodiesburn, Ilford, Harpenden), Niemiec (Delmenhorst, Delmenhorst), Francji (Rambouillet) i Holandii (Tilburg)
- 2015 – z Niemiec (Siegen), Wielkiej Brytanii (Londyn), Czech (Praga) i Portugalii (Ranhados Quinta).
Ciekawa mogłaby być analiza chrztów zagranicznych dzieci w Polsce zrobiona na większym obszarze niż jedna parafia.
Jeśli już mowa o tułowickiej parafii, to jest ona wyjątkowa w powiecie opolskim. Obszar tej parafii pokrywa się dokładnie z obszarem gminy. W żadnej innej gminie powiatu tak nie jest. Wytłumaczeniem nie jest przy tym skromna liczba ludności gminy Tułowice (5254 mieszkańców na koniec 2014 roku). Gmina Murów jest porównywalna (5546 mieszkańców na koniec 2014 roku) a ma trzy parafie (Murów, Zagwiździe i Stare Budkowice). Przy tym niektóre sołectwa gminy Murów należą do parafii w innych gminach. Specyfika gminy Tułowice leży w tym, że ponad 80% mieszkańców tej gminy mieszka w "stołecznych" Tułowicach. Pozostałe sołectwa są bardzo małe.
Choć cała gmina Tułowice jest jedną parafią, to kościoły są w niej cztery. W samych Tułowicach, oprócz parafialnego kościoła pod wezwaniem św. Rocha
jest jeszcze niemal sąsiadujący z nim kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Dawniej był to kościół ewangelicki. Zdjęcia poniżej pokazują go z boku i z tyłu:
Oprócz tego w tułowickiej parafii są jeszcze kościoły filialne:
- w Szydłowie (pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny)
- w Goszczowicach (pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej)