Czerwiec to ostatni moment, by zaplanować tegoroczne wakacje. Biura podróży kuszą atrakcyjnymi ofertami last minute, okraszonymi pięknymi zdjęciami błękitnych wód i rajskich plaż. Bez względu na to, jak obiecująco by one nie wyglądały, warto, organizując urlop, kierować się nie pięknem miejsca, a przede wszystkim bezpieczeństwem. Pomoże w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które na swojej stronie internetowej regularnie publikuje listę niebezpiecznych krajów, do których wyjazd odradza. Sprawdziliśmy, jak ta lista wygląda obecnie i jakich wyjazdów lepiej sobie odmówić. Niestety, wśród państw, od których odwodzi MSZ, nie brakuje lubianych przez Polaków kurortów.

Wakacje z… głową

Kategorycznie odradzana jest Turcja, szczególnie jej wschodnia i południowo-wschodnia część, granicząca z Syrią i Irakiem. Prowadzone są tam działania zbrojne. Na terenie całego kraju utrzymuje się wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi, a po ubiegłorocznej próbie zamachu stanu obowiązuje stan wyjątkowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjazd do Turcji, MSZ zaleca przede wszystkim unikanie wszelkich zgromadzeń, budynków użyteczności publicznej i miejsc stacjonowania wojska czy policji, zachowanie szczególnej ostrożności oraz monitorowanie w mediach bieżącej sytuacji. W przypadku zagrożenia należy bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.
Kolejnym popularnym wśród Polaków miejscem w okresie wakacyjnym na liście MSZ jest Egipt. I choć ministerstwo w swoich ostrzeżeniach pomija wyjazdy grupowe do takich miejscowości turystycznych jak Sharm el-Sheikh, Hurghada, El-Gouna, Safaga czy Marsa Alam, na terytorium całego kraju utrzymuje się zagrożenie zamachami terrorystycznymi oraz obowiązuje stan wyjątkowy, który wprowadzono 10 kwietnia na okres trzech miesięcy (istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ono przedłużone). W związku z tym w Egipcie może dochodzić do ataków na obszarach bardzo zaludnionych, takich jak na przykład bazary, centra handlowe, restauracje, lotniska czy miejsca kultu religijnego. Można się spodziewać także wzmożonych kontroli na drogach czy w pobliżu kościołów oraz większej ilości posterunków na ulicach i zatrzymań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Tym, którzy zdecydują się na spędzenie wakacji w Egipcie, MSZ radzi unikanie miejsc zagrożonych atakami terrorystycznymi, zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie sytuacji w mediach. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia należy stosować się do poleceń służb bezpieczeństwa.
Jako niebezpieczne, MSZ ocenia także przebywanie na terenie Wielkiej Brytanii, z uwagi na utrzymujące się tam zagrożenie zamachami terrorystycznymi. I chociaż 27 maja poziom ryzyka obniżono z najwyższego, krytycznego, do poważnego, niebezpieczeństwo powtórzenia się ataków wciąż istnieje. Znajdującym się na terenie Wielkiej Brytanii i planującym tam wyjazd Polakom ministerstwo zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim w miejscach zgromadzeń publicznych i śledzenie bieżącej sytuacji, a w przypadku zagrożenia stosowanie się do poleceń brytyjskich służb porządkowych.
Odrobinę mniej popularnym, ale równie niebezpiecznym celem polskich urlopowiczów jest Tunezja. I chociaż w zeszłym roku nie doszło tam do żadnych dużych zamachów na turystów, w ocenie MSZ wysokie zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na terenie całego kraju. Przede wszystkim ministerstwo odradza wizytę na pograniczu tunezyjsko-libijskim i tunezyjsko-algierskim, obszarach wiejskich pomiędzy miejscowościami Siljana – Kairuan – Sidi Buzid – Al-Kasrajn oraz w strefie pustynnej na południe od Kirdan – Tatawin – Rjim Maatoug. Należy także pamiętać, że w zamkniętych strefach wojskowych obowiązuje całkowity zakaz poruszania się. Polakom przebywającym w Tunezji MSZ zaleca unikanie publicznych zgromadzeń, zachowanie szczególnej ostrożności oraz bieżące kontrolowanie sytuacji, a w przypadku zagrożenia stosowanie się do poleceń miejscowych władz.
Na prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych liście znajduje się obecnie jeszcze osiem państw – Gwinea Bissau, Filipiny, Wenezuela, Wybrzeże Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Algieria, Pakistan i Armenia. Większość niebezpieczeństw wynika z zagrożeń terrorystycznych lub napiętej sytuacji politycznej. Wszystkim przebywającym tam Polakom zaleca się przede wszystkim zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych służb bezpieczeństwa lub sił porządkowych w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia.

Przed każdym wyjazdem warto pamiętać o systemie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz”. Dzięki niemu nie tylko otrzymamy bieżące informacje o zagrożeniach w kraju, w którym przebywamy, ale też będziemy w stałym kontakcie z MSZ, które w razie potrzeby udzieli nam pomocy poprzez odpowiednią placówkę dyplomatyczno-konsularną. Rejestracji można dokonać na dwa sposoby – poprzez proste zgłoszenie podróży, przeznaczone dla osób sporadycznie wyjeżdżających poza granice Polski, lub założenie profilu w systemie, zalecane osobom, które podróżują częściej lub przebywają za granicą dłużej niż sześć miesięcy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie odyseusz.msz.gov.pl.
Przygotowując się do wakacyjnych podróży, dobrze jest zadbać nie tylko o zapewnienie sobie miłego wypoczynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Na stronie MSZ, dostępnej pod adresem msz.gov.pl, można sprawdzić sytuację w każdym państwie na świecie. Wystarczy wybrać interesujący nas kraj z listy, aby dowiedzieć się, jaka panuje w nim sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna, jakie są warunki sanitarne, jakie zalecenia dla podróżujących wydano i poznać przepisy wjazdowe. Poza tym MSZ na bieżąco wydaje specjalne komunikaty o państwach wyjątkowo niebezpiecznych. Wszystko to zajmie kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, a może uratować nam życie.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie