Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego, wraca temat walki ze smogiem i nie jest to przesada, że kolejny raz słyszymy o zagrożeniu. Smog jest groźny i może spowodować wiele chorób. Nie przesadzają ci, którzy mówią: regularnie sprawdzaj jakość powietrza w swojej okolicy.

Aktualne pomiary zanieczyszczenia powietrza można sprawdzać na stronie internetowej, która wskazuje miejsca usytuowania najbliższych stacji pomiarowych: www.opole.pios.gov.pl:81/stacje/aktywne.

Czym jest smog?

To zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone.

Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów smoke (dym) i fog (mgła). W języku polskim na określenie tego zjawiska był przez pewien czas stosowany odpowiednik „dymgła”, sztucznie utworzony na wzór terminu angielskiego.

Pyły i gazy znajdujące się w powietrzu to: 

Pył PM10 to pył, którego cząsteczki mają średnicę 10 mikrometrów lub mniejszą (dla porównania grubość ludzkiego włosa to 50-90 mikrometrów). Łatwo przenika do górnych dróg oddechowych i płuc. PM2,5 to pył, którego cząsteczki mają 2,5 mikrometra lub mniej. PM2,5 tworzą często substancje toksyczne – m.in. związki metali ciężkich czy lotne związki organiczne. PM2,5 jest bardziej niebezpieczny dla zdrowia niż PM10 – mniejsze cząsteczki trafiają aż do pęcherzyków płucnych, a stamtąd mogą przenikać do krwi.

Źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Warto o to zadbać
Najbardziej podatne na oddziaływanie zanieczyszczeń są dzieci, dlatego dobrze jest upewnić się, czy jakość powietrza w okolicy przedszkola oraz szkoły jest monitorowana. O tym, czy dzieci mogą wyjść w czasie lekcji, przerwy na dwór, warto oprzeć na odpowiednio wykonanym wcześniej pomiarze.

Projekt ESA pozwalający przeciwdziałać smogowi
Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt, który obejmuje dwa zadania. Pierwsze to instalacja mierników zanieczyszczenia powietrza (SMOG) oraz tablic i ekranów informacyjnych w szkołach. Drugie to prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz społeczności lokalnych.

– ESA doskonale trafia w potrzebę rozmawiania o smogu i walki z nim. Batalię z zanieczyszczeniami powietrza może i powinna wspierać technologia – powiedział szef MC. – Dane z zainstalowanych w szkołach mierników zanieczyszczenia powietrza (SMOG) są wysyłane do NASK za pośrednictwem internetu lub Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), jeśli szkoła jest już do niej podłączona – mówi minister cyfryzacji.

Program ESA pomaga nie tylko wykorzystać nowoczesne urządzenia pomiarowe i technologie telekomunikacyjne do pomiarów zanieczyszczeń, ale także do edukacji młodzieży i lokalnych społeczności na temat sposobów przeciwdziałania smogowi. Rezultaty pomiarów są publikowane na stronie projektu: https://esa.nask.pl/. Aktualnie program obejmuje 337 szkół.

Kolejnym dobrym sposobem, aby zadbać o swoje zdrowie, jest kupienie maseczki antysmogowej, oddychanie nosem i ograniczenie przebywania na dworze.

Na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: www.polskialarmsmogowy.pl czytamy, że w sezonie grzewczym 2019 alarm smogowy będzie ogłaszany przy poziomie 150 ug/m3, a wcześniej było to 300 ug/m3 (tak wysoki poziom zanieczyszczeń, że w niektórych latach w Polsce praktycznie niewystępujący). Według unijnej normy średni dobowy poziom PM10 nie powinien być większy niż 50 mikrogramów na metr sześcienny (poziom dopuszczalny), a dla pyłu PM2,5 – 25 ug/m3.

Warto pamiętać o tym, aby nie otwierać okien, jeśli wartości PM10 i PM2,5 są podwyższone. To najłatwiejsza droga, aby pył przedostał się do naszego domu. Wietrzmy mieszkanie wtedy, kiedy wszystkie wartości są w normie. Podczas gdy sezon grzewczy jest już w pełni, rozważ zakup oczyszczacza powietrza. Takie urządzenie nie tylko zagwarantuje nam usunięcie znajdującego się w powietrzu pyłu, ale również usunie zanieczyszczenia gazowe, jak i biologiczne, poprzez zestaw filtrów: mechanicznego, typu HEPA i węglowego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie