W pobliżu Góry Świętej Anny istnieje niewielka wioska Ligota Dolna. Mało kto wie, że dawniej istniało tu lotnisko i szkółka szybowcowa. Na zboczu Kamiennej Góry znajduje się kamieniołom z nieczynnym już wapiennikiem „Ikar”.

Kamieniołom ten powstał jeszcze przed drugą wojną światową a zamknięto go w 1994 roku. W 1926 roku powstaje tu lotnisko i szkółka szybowcowa pod nazwą „Segelfliegerheim Oberschlesien”. W 1937 roku utworzono „Nationalsozialistisches Fliegerkorps” (NSFK). Przez cały okres wojny, aż do grudnia 1944 roku, w Ligocie odbywały się szkolenia pilotażu.

Kamieniołom w Ligocie Dolnej.

 

Nazwa wapiennika wiąże się z płaskorzeźbą przedstawiającą legendarnego Ikara, która znajduje się na ścianie wapiennika. Płaskorzeźba powstała w 1939 roku i przedstawia symbol niemieckiej paramilitarnej organizacji lotniczej NSFK (Nationalsozialistisches Fliegerkorps). Wśród mieszkańców panuje przekonanie, że tytułowy „Ikar” jest najprawdopodobniej pomnikiem, upamiętniającym śmierć jednego z lotników. Niestety brak danych, które mogłyby to potwierdzić.

Wapiennik „Ikar”.

 

Po wojnie działała tu szkoła pilotów, która w 1957 roku przyjęła nazwę Szkoły Szybowcowej Aeroklubu PRL. W 1961 roku nastąpiła likwidacja Cywilnej Szkoły Pilotów i Mechaników. Lotnisko ostatecznie zamknięto pod koniec 1963 roku.

Pomnik Lotnictwa w Ligocie Dolnej.

 

We wsi w 2009 roku utworzono Izbę Tradycji Lotniczych, w której możemy zobaczyć eksponaty związane z lotnictwem.

Izba Tradycji Lotnictwa w Ligocie Dolnej.

Więcej na moim blogu:

8. Wapiennik Ikar.

Serdecznie zapraszam!

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info