Degradacja środowiska i zmiana klimatu stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Dbanie o środowisko naturalne nie powinno być pustym frazesem, ale celem, za którym stoją konkretne i skuteczne działania.

Warsztaty ekologiczne w Ładzy [GALERIA]

Niezwykle ważnym jest bowiem to, w jakim otoczeniu będziemy żyć MY, ale również przyszłe pokolenia.
Wieloletnie programy Unii Europejskiej w zakresie środowiska tworzą ramy teraźniejszych i przyszłych działań stanowiąc część horyzontalnych polityk UE.

Jednym z działań Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej gospodarki jest Europejski Zielony Ład. Zawiera on plan działań umożliwiających: bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, a także przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole będąc częścią europejskiej sieci informacyjnej jest inicjatorem różnych wydarzeń, które w sposób praktyczny prezentują polityki UE, ale także inspirują obywateli do aktywnego udziału w ich wdrażaniu i wyznaczaniu dalszych, lepszych kierunków ich zmian.

Warsztaty ekologiczne w Ładzy [GALERIA]

Dominik Łęgowski – Stobrawski Park Krajobrazowy

Warsztaty ekologiczne stały się z jednym z działań zaplanowanych przez PIE Europe Direct-Opole na 2020 r., a do jego realizacji zaproszony został Odział Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Partnerzy wspólnie uznali, że problemy związane z systematycznie zmniejszającą się liczbą owadów zapylających (groźba kataklizmu w przyrodzie) należy szeroko nagłaśniać i propagować konieczność podjęcia zdecydowanych działań na każdym szczeblu władzy jak również przez każdego mieszkańca naszej planety, tak aby skutecznie przeciwdziałać utracie różnorodności biologicznej.

Stąd powstał pomysł na zorganizowanie praktycznych warsztatów, których głównym celem było uświadomienie uczestnikom roli owadów zapylających rośliny (pszczoły, trzmiele) dla ekosystemu Ziemi. Część praktyczną warsztatów poprowadził Łukasz Kołodziej. Rośliny owadopylne stanowią niemal cztery piąte wszystkich roślin. Przykładowo, dzięki tym pożytecznym owadom aż 90 proc. drzew owocowych może wydawać owoce. Eksperci podkreślają, że od pracy pszczół zależna jest aż jedna trzecia pożywienia człowieka. Od pszczół jesteśmy zależni w bardzo dużym stopniu – podobnie jak cała przyroda. Roślinami zapylanymi przez te owady żywią się przecież nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Trzeba mieć świadomość że, ubytek nawet jednego gatunku grozi naruszeniem delikatnej równowagi ekosystemu.

Warsztaty ekologiczne w Ładzy [GALERIA]

Dr. Błażej Choroś – Europejska sieć ekspertów „TEAM EUROPE”

Organizatorzy uznali, że formuła warsztatów (krótka prezentacja multimedialna założeń Europejskiego Zielonego Ładu, prelekcja o roli owadów zapylających połączona z zajęciami w terenie – rozpoznawanie owadów oraz praktyczne zajęcia z budowania hoteli, domków i innych instalacji dla owadów) jest dobrą formą budowania świadomości o potrzebie ochrony środowiska naturalnego, roli UE we wdrażaniu konkretnych i efektywnych strategii w tym zakresie oraz jest też znakomitą okazją do poznania podstawowych informacji o biologii pszczół, trzmieli, zagrożeniach wynikających z chemizacji rolnictwa oraz sposobach zapobiegania wymieraniu owadów zapylających wraz z wdrażaniem działań przyczyniających się do wzrostu ich liczebności co zapobiegnie utracie różnorodności biologicznej. Warsztaty odbyły się w czwartek (17 września) w siedzibie Oddziału Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy.

Fot. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole 

We efekcie realizacji warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonali różne instalacje i modele domków umożliwiających zasiedlanie się owadów, które zabrali do swoich domów deklarując, że zainstalują je w swoim najbliższym otoczeniu dając innym dobry przykład do naśladowania- bo jeśli my nie zadbamy o nasze środowisko, to kto za nas to zrobi?

Punkt informacji Europejskiej planuje jeszcze w tym roku kolejne ekologiczne spotkanie pn. „Bez wody nie ma życia”.

Fot. Matyjak Studio

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie