Termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953 upływa 23 kwietnia. Dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.
Sprawa dotyczy kobiet urodzonych w 1953 roku, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę – mając 55 lat i po przepracowaniu 30 lat. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego miały miesiąc na złożenie tzw. skargi o wznowienie postępowania do ZUS. Termin na złożenie wniosku mija dokładnie 23 kwietnia. ZUS może ustalić nową wysokość świadczenia, jeśli od otrzymania decyzji ustalającej emeryturę nie upłynęło więcej niż 5 lat.
Tryb i termin wniesienia skargi zależy od tego, czy emerytura była przyznana w wyniku postępowania odwoławczego przed sądem, czy też rozpatrzenie wniosku o wcześniejszą emeryturę, od razu zakończyło się wydaniem decyzji przez ZUS.
W pierwszym przypadku zainteresowana może żądać wznowienia postępowania sądowego, więc powinna skierować skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo też do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. W tej sytuacji termin na wniesienie skargi to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego – tj. do 21 czerwca 2019 r.
Jeżeli zaś sprawa nie była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, to emerytka ma prawo wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku na złożenie skargi jest miesiąc od wejścia w życie wyroku Trybunału. Z uwagi na to, że 21 i 22 kwietnia są dniami ustawowo wolnymi od pracy – ostateczny termin wypada na 23 kwietnia 2019 r.
Dla skutecznego rozpatrzenia sprawy nie będzie miało znaczenia jak konkretna osoba nazwie pismo o przeliczenie świadczenia. To może być skarga, podanie lub wniosek. Ważne jest, by z treści jednoznacznie wynikało, że dotyczy ono żądania przeliczenia emerytury z zastosowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Po złożeniu skargi ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i uchyli decyzję
o przyznaniu emerytury i obliczeniu jej z uwzględnieniem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. W nowej decyzji nie uwzględni tego zapisu.