Jest taki przesąd, że najtrudniej przeżyć 77 rok życia, czyli 12 miesięcy od 76 do 77 urodzin. Gdy już przeżyjemy 77 urodziny, możemy odetchnąć, bo czeka nas jeszcze spory kawałek życia. Przesąd ten wiąże się z faktem, że liczba 77 przypomina wyglądem dwie kosy. Stąd też 77 rok życia nazywa się dwiema kosami.

Przesąd dwóch kos pochodzi podobno z Litwy. Czesław Miłosz, polski poeta rodem z Litwy, laureat Nagrody Nobla, urodził się w litewskich Szetejniach 30 czerwca 1911 roku. Gdy w1987 roku ukończył 76 lat, czyli wkroczył w "dwie kosy", wziął się za pisanie pamiętnika "Rok myśliwego", trochę rozliczeniowego. Pisał go dzień po dniu przez całe swoje dwie kosy. Potem żył jeszcze długo, bo zmarł 14 sierpnia 2004 roku, czyli w wieku 93 lat.

Ciekawe, czy rzeczywiście 77 rok życia bardziej sprzyja jego zakończeniu. Statystycy potrafiliby to ustalić. Gdyby jednak nawet ustalili, że w 77 roku życia ludzie umierają częściej niż w 76 i 78, to i tak nie wiedzielibyśmy, czy nie jest to aby skutkiem nadmiernego przejmowania się przez 76-latków litewskim przesądem.

Co jednak mają wspólnego dwie kosy z wędlinami z Zawady? Coś wspólnego mają. Należąca do Piotra, Anny i Marii Wrzód firma Rzeźnictwo-Wędliniarstwo "Wrzód" z Zawady, powstała w 1939 roku. W 2015 roku osiągnęła zatem wiek 76 lat i rozpoczęła swoje "dwie kosy". Nie przestraszyła się ich jednak, a wręcz przeciwnie, budowała plany na przyszłość.

W dniu 2 maja 2016 roku Wójt Gminy Turawa obwieścił, że pan Piotr Wrzód Rzeźnictwo – Wędliniarstwo Piotr, Anna, Maria Wrzód s.c. z siedzibą w Zawadzie ul. Luboszycka 8 – złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla projektowanego przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa zakładu przetwórstwa mięsnego z punktem handlowym” w miejscowości Zawada na działkach nr 921/14, 920/14, 837/26, 876/14 k.m. 2 obręb Zawada.

Wędliny z Zawady cieszą się renomą, więc nic dziwnego, że firma chce zwiększyć moce produkcyjne, uruchamiając nowy zakład. Z opublikowanych dokumentów wynika, że nowy zakład wraz ze sklepem firmowym, będzie po drugiej stronie ul. Luboszyckiej, w stosunku do starego zakładu. Stary zakład będzie zlikwidowany (już choćby dlatego, że linie produkcyjne ze starego zakładu zostaną przeniesione do nowego). Z dokumentacji wynika, że budynek nowego zakładu ma być długi na 34,27 metra  i szeroki na 18,58 metra.

W nowym zakładzie prowadzone będzie przetwórstwo mięsa wieprzowego i wołowego. Nie planuje się tam uboju. Mięso przywożone ma być z zewnątrz samochodami-chłodniami. Wyrabiać się tam będzie 12-14 rodzajów kiełbas nietrwałych i półtrwałych (grubo-, średnio- i drobnorozdrobnionych), w tym 3-4 rodzaje kiełbas podsuszanych, a także wędzonki i wędliny podrobowe. Moc produkcyjna nowego zakładu ma wynosić około 15 ton wyrobów tygodniowo.

Skoro firma z Zawady przetrwała swoje dwie kosy, to z pewnością będzie teraz działać długo i pomyślnie, czego jej życzymy. Zainteresowanym szczegółami na temat firmy polecam jej stronę internetową:
https://www.masarniawrzod.pl/

Jeśli ktoś ma dodatkowe informacje o dwóch kosach lub inne uwagi do tekstu, to będę wdzięczny za wiadomość na adres e-mail:
beczka@ceti.com.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info