Artyści cyrkowi z całej Polski przyjechali do Dobrzenia Wielkiego, aby w sobotę i niedzielę (18-19 maja) zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością i jury. Odbyła się 15. edycja „Magii Cyrku”, czyli Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej. 

Występy cyrkowe rozpoczęły się w sobotę 18 maja o godz. 16:00. To właśnie wtedy na scenie przygotowanej w hali Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim artyści przedstawili swoje występy, które później oceniło jury. Spośród 28 pokazów wybrali te, które były najlepsze. W kolejnym dniu trwania Festiwalu, czyli w niedzielę 19 maja o godz. 15:00, odbyły się już tylko prezentacje nagrodzonych występów.

– Gościmy artystów ze Szczecina, Leszna, szkoły cyrkowej w Julinku, Bielska-Białej, Namysłowa i Dobrzenia Wielkiego. Dzisiaj (sobota) jest część konkursowa, gdzie występują wszyscy artyści, a jutro (niedziela) zaprezentują się tylko ci nagrodzeni oraz zaproszeni goście – mówił Krzysztof Riewold, organizator Festiwalu, instruktor grupy cyrkowej „Cudaki”. – Do dzisiejszego wydarzenia przygotowywaliśmy się, myślę, około kilka miesięcy, łącznie z rozmowami o sponsoring, załatwieniem dotacji i zbieraniem ludzi, którzy chcieli nam pomóc przy organizacji. Ale tak naprawdę przygotowania trwają cały czas, bo grupy cyrkowe szykują się też poza Festiwalem.

Publiczność i jury zobaczyło różnorodne występy, m.in.: żonglerkę (piłki, obręcze, maczugi), akrobatykę parterową (taniec akrobatyczny, kontorsjonistykę), ekwilibrystykę, czyli sztukę cyrkową polegającą na utrzymaniu balansu, (motocykl, kula, rola-bola, drabina, lina pozioma), klaunadę, iluzje oraz inne formy (np. manipulacja kijem, występy z hula hop, flowerstick, talerzyki i diabolo).

@opowiecie.info W Dobrzeniu Wielkim odbyła się 15. już edycja Magii Cyrku, czyli Ogólnopolskiego Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej. Wystąpili artyści z całej Polski. 🎎🎖️ #gminadobrzeńwielki #rozrywka #kultura #cyrk #sztukacyfrowa #sztuka #muzyka ♬ dźwięk oryginalny – opowiecie.info

Na scenie zaprezentowali się artyści cyrkowi z całej Polski, którzy specjalnie na ten weekend przyjechali do Dobrzenia Wielkiego. Pokazy były bardzo różne, a artyści występowali solo, w duetach lub zespołowo. Pomysł na występ zależał od inwencji twórczej artystów i osoby prowadzącej grupę cyrkową. Liczyła się kreatywność, pasja i wrażliwość estetyczna.

– Przepiękne przygotowane grupy i przepięknie przygotowani artyści do Festiwalu „Magii Cyrku” w Dobrzeniu Wielkim. Już po raz kolejny Marszałkowski Budżet Obywatelski współfinansuje tego rodzaju wydarzenia, za co  serdecznie dziękuję. Dziękuję również, że mamy tak kreatywnych mieszkańców, którzy przygotowują takie oferty, które później zdobywają uznanie podczas głosowania, bo kilka tysięcy osób zagłosowało właśnie na ten projekt – mówił Rafał Kampa, członek Zarządu Powiatu Opolskiego. – Dobrzeń Wielki stał się „stolicą” sztuki cyrkowej, bo ten Festiwal ma już swoją tradycję, a trzeba powiedzieć, że z roku na rok poziom jest coraz wyższy.

Dziecięco-Młodzieżowy Festiwalu Sztuki Cyrkowej „Magii Cyrku” odbył się, by prezentować dorobek artystyczny dzieci i młodzieży, a także promować sztukę cyrkową, kulturę i pasje występujących. Wydarzenie zostało sfinansowane z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info objął to wydarzenie patronatem medialnym.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.