Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż „Prawdy Polaków – manifestacja odwagi i wiary”. W osiemdziesiątą rocznicę Kongresu Polaków w Niemczech, Berlin – 6 marca 1938” już 5 marca godz. 12:00 w Galerii WuBePe (ul. Piastowska 20).

Rok 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej mieści w sobie okazje do ukazania bogactwa treści dokumentujących wpływ Wolnej Ojczyzny na patriotyczne manifestacje Polaków nie tylko żyjących w kraju, ale także poza jego granicami. Także w Niemczech, które były miejscem życia rodaków zarówno na etnicznie polskich obszarach, jakim były ziemie nad Odrą czy nad Bałtykiem, jak i terytorium Niemiec środkowych i zachodnich.

Polacy ci, pozostając po I wojnie światowej poza krajem, najpierw walczyli o przysługujące w powersalskiej Europie prawa mniejszości narodowej do trwania i umacniania swojej tożsamości, czemu miała służyć obejmująca wszystkich organizacja – Związek Polaków w Niemczech, następnie znak symbolicznie ich jednoczący – rodło. Na koniec, gdy nazistowski reżim rozpoczął politykę fizycznej likwidacji wszelkich przejawów polskości, ujęcie w rodzaju katechizmu – podstawowe wartości zapewniające przetrwanie. Wartości te zostały w przykazania ujęte jako prawdy Polaków.

Miały one stanowić grunt budowy wspólnoty odpornej na zewnętrzne ataki. Ideową ich podstawę tworzyła idea polska, głosząca:

Bogu być wiernym, narodowi dać miłość i czyn, rodakowi być bratem, światu dać wolę i prawdę polactwa.

Organizator wystawy: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN)
Partnerzy: Instytut Śląski w Opolu, Sieć Ziem Zachodnich i Północnych, Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Archiwum Państwowe w Opolu

Wernisaż „Prawdy Polaków – manifestacja odwagi i wiary”

Inf. WBP Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.