Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 r. została zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do 12 marca br. powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

Kwalifikacja wojskowa, przez wielu nazywana komisją wojskową, to badanie, w trakcie którego jest wydawana ocena przydatności młodych mężczyzn do służby wojskowej. Jej nazwa została ustanowiona w 2009 roku. Początkowo, kwalifikacja była nazywana „poborem”, jednak ze względu na liczne nieporozumienia (rozumiano pobór jako obowiązek służby w wojsku, który wówczas już nie obowiązywał) zmieniono jego nazwę na kwalifikację.

Po przeprowadzonych badaniach komisja lekarska kwalifikacji wojskowej, może orzec jedną z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: A,B,D lub E.

Kategorie zdolności do służby w wojsku określają powiatowe komisje lekarskie, na podstawie przeprowadzanych badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawionej przez osobę poddawaną badaniu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.