Słowiańska wioska pełna atrakcji, występy artystyczne i jarmark z pysznymi wyrobami i pięknym rękodziełem – tak na Odrze Ślum w Dobrzeniu Wielkim obchodzono noc świętojańską. Wydarzenie pod hasłem „Wianki nad Odrą” zorganizowało w minioną sobotę (22.06) Stowarzyszenie „Borki – Aktywni Razem”.

Na mieszkańców czekała słowiańska wioska, w której mogli m.in. zobaczyć pracę kowala z kuźni Barbarian, przymierzyć historyczne stroje, nauczyć się średniowiecznych tańców, wziąć udział w zawodach łuczniczych i rzucania toporem, a także odwiedzić mini jarmark z pieczywem z piekarni w Dobrzeniu Wielkim, serami, miodami oraz ziołowymi naparami Dobrzenianek i ceramicznym rękodziełem. Po zachodzie słońca tradycyjnie puszczano też wianki na wody Odry.

Nie zabrakło oczywiście części artystycznej, o którą zadbali: zespoły Zakuka i MaPaJa, Al Serpentinov, Cudaki oraz grupa bębniarska z Gminnego Ośrodka Kultury, a Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora dał spektakularny pokaz fireshow, który był kulminacyjnym momentem wydarzenia. Zabawę umilała zaś strefa gastronomiczna.

– Mamy moc pomysłów. Oczywiście ograniczają nas finanse, ale staramy się rozwijać – mówiła Alicja Kokot, prezeska Stowarzyszenia „Borki – Aktywni Razem”. – W tym roku udało nam się pozyskać środki z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego i wystąpiliśmy już z kolejnym projektem na przyszły rok. Mam nadzieję, że ponownie zdobędziemy finansowanie. Plany już są.

Zanim jednak kolejna noc świętojańska na Odrze Ślum, BAR zaprasza na dwa inne nadchodzące wydarzenia – 15 sierpnia na przystani kajakowej w Borkach, a 21 września na placu przy OSP Dobrzeń Mały, gdzie odbędzie się kolejna edycja Śląskiego Oktoberfestu.

fot. Marz_K / A&T Kołodziej

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze