Zapewnienie stałego dopływu kadr medycznych dla Opolszczyzny, optymalne wykorzystanie potencjału szkół kształcących na kierunkach medycznych i użycie w tym celu wszelkich funduszy, szczególnie strukturalnych z kolejnej perspektywy unijnej – to treść listu intencyjnego, podpisanego przez marszałków Andrzeja Bułę i Romana Kolka z rektorem Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu dr. hab. Tomaszem Halskim.
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu to jedyna tego typu uczelnia w Polsce. Powstała 16 lat temu, na bazie pielegniarskiego studium zawodowego. Mamy więc szkołę i możemy się nią chwalić tym bardziej, że znalazła się po raz kolejny wśród piętnastu najlepszych wyższych szkół zawodowych w kraju i otrzyma milion złotych na wzmocnienie potencjału dydaktycznego.
– Pieniądze te przeznaczymy na wyposażenie sal w pomoce dydaktyczne i urządzenia, tak żeby studenci mieli najlepsze warunki – informował w ubiegłym tygodniu rektor PZWSM dr hab. Tomasz Halski. – Dostrzegamy alarmujący brak kadry medycznej w regionie, a w naszej uczelni uczelni mogłoby się kształcić dwa razy więcej pielęgniarek, niż to obecnie. Połaczenie sił, dodanie różne projektów, sprawi, że kształcenie medyczne będzie w naszym województwie wzorcowe. Zawody medyczne muszą zostać zasilone przez młode osoby. – Obecnie mamy limit przyjęć ustalony na 112 osób, ale przy dobrej współpracy ze szpitalami możemy go zwiększyć do 140 – zaznacza Tomasz Halski.
W województwie opolskim jest 2 tysiące wakatów pielęgniarskich. Zachętą do zawodu ma być nie tylko gwarancja pracy, ale również program stypendialny dla studentów zawodów medycznych, nad którym obecnie pracuje zarząd województwa opolskiego. Podpisany w poniedziałek list intencyjny pomiędzy samorządem województwa a uczelnią medyczną ma również pomóc w ich odpowiedniej promocji.
Zdaniem Andrzeja Buły, marszałka województwa opolskiego musimy walczyć o kadry dla naszych szpitali. Buła przyznał że duża część funduszy unijnych w kolejnych latach będzie dedykowana właśnie sprawom związanym z ochroną zdrowia.
– Chcemy to wykorzystać i stworzyć dla naszego województwa projekt, który połączy różne szkoły, dla jak najlepszego kształcenia kadr medycznych. Dodatkowo magnesem mają być stypendia dla uczących się w zawodach medycznych – mówił podczas podpisania listu marszałek. W tym roku przewidziano na ten cel w budżecie regionu 300 tysięcy złotych, ale w przyszłym roku ta pula może wzrosnąć trzykrotnie. O szczegółach tego programu stypendialnego będą dyskutować radni na kwietniowej sesji sejmiku.
– Podpisany list intencyjny to również organizacja kształcenia zawodu w szpitalach. Praktyczna nauka zawodu będzie odbywała się w miejscu zamieszkania studentów – mówił wicemarszałek Roman Kolek. Dla młodzieży ważne są warunki finansowe i w jego ocenie obecnie są one na dobrym poziomie.
Fot. melonik