Na obszarze kilkunastu zlikwidowanych miejsc parkingowych w północnej pierzei Rynku powstała zielona strefa wypoczynku i relaksu. Zmiany, które wprowadzili urzędnicy i Miejski Zarząd Dróg w Opolu są pokłosiem konsultacji z mieszkańcami i restauratorami. 

– W końcu centrum nie jest tak zatłoczone przez samochody, a taki zielony zakątek zamiast dawnych miejsc parkingowych bardzo mi się podoba. Można usiąść i się zrelaksować, coś zjeść czy napić się kawy. To również fajne miejsce dla dzieci, wyraźnie oddzielone od jezdni – cieszy się pani Elżbieta, którą spotkaliśmy na opolskim Rynku.

Od kilku dni opolanie mogą korzystać z nowej, zielonej przestrzeni w ścisłym centrum miasta. Składa się na nią specjalnie wytyczony podest z ławkami, podzielony również na miejsca ze stolikami restauratorów, stojaki na rowery, drzewka w wielkich donicach, a także ozdobne kwiaty, trawy i krzewy.

To pokłosie zmian, które od kilku miesięcy zapowiadali urzędnicy.

– Chcemy oddać serce miasta, czyli Rynek i jego najbliższe uliczki, pieszym, gościom pobliskich restauracji oraz turystom. To wszystko oczywiście z poszanowaniem praw osób zmotoryzowanych – tłumaczy Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta Opola.

– Proponowane zmiany zostały bardzo dobrze odebrane przez mieszkańców w konsultacjach społecznych. To dlatego wyznaczyliśmy specjalną strefę zamieszkania.

SPRAWDŹ: Mieszkańcy chcą zmiany w organizacji ruchu na Starym Mieście w Opolu. Znamy wyniki ankiety [WIDEO]

Strefa zamieszkania obejmuje ulice: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolskich, Krupniczą, Młyńską i Szpitalną.

– Krokiem kolejnym było ustawienie w Rynku lekkiego podestu, a na nim ogródków, a także stolików restauratorów. Udało się to dzięki likwidacji kilkunastu miejsc parkingowych na jednej części drogi, na pierzei od Urzędu Stanu Cywilnego. Te zmiany są wprowadzane na stałe. Jeśli to rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte, będziemy podobne „zielone zakątki” tworzyć w innych miejscach Opola – zapowiada Katarzyna Oborska-Marciniak.

Strefa zamieszkania. Jakie są jej zasady?

Przypomnijmy, że w tym obrębie miasta samochody mogą się poruszać z maksymalną prędkością 20 km na godzinę, piesi mają pierwszeństwo przed pojazdem, na wszystkich skrzyżowaniach strefy obowiązuje zasada „prawej ręki” i zakaz postoju w miejscu innym niż wyznaczone.

CZYTAJ: Co sądzisz o ograniczeniu ruchu samochodów na Starym Mieście w Opolu? [SONDA]

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.