2 lutego na Elektrowni Opole rozpoczęło się betonowanie płyty fundamentowej jednej z dwóch maszynowni.

50 betonowozów przez cztery dni w trybie nieprzerwanych dostarczało materiał na budowę z sześciu węzłów betoniarskich, w tym z dwóch znajdujących się w bliskim sąsiedztwie budowy, z Opola, Brzegu, Olszowej i Kędzierzyna -Koźla. Dostawcą betonu jest Konsorcjum Górażdże Beton i JD Beton, produkujące w swoich zakładach beton na bazie cementu z dodatkiem żużla wielkopiecowego, koniecznego do betonowania największych elementów kubaturowych. Przez czas trwania budowy nowych bloków konsorcjum ma dostarczyć łącznie 0,5 mln m3 betonu. Dla porównania w kraju produkuje się w ciągu roku około 18 mln m3 betonu.

Fundament wykonany został w postaci żelbetowej płyty o wymiarach 51 x108 m i zmiennej wysokości od 1,7 m do 3,5m. Betonowanie płyty prowadzono w sposób ciągły, bez przerw roboczych, z wydajnością 130m3\godz., przy użyciu czterech pomp. Łączna objętość betonu wyniosła około 12 000 m3 na płytę.

Czas betonowania jednej płyty fundamentowej, przy wspomnianej wydajności wynosi około 90 godzin. Następne betonowanie ruszy pod koniec lutego.

Od rozpoczęcia betonowania aż do wychłodzenia prowadzony jest monitoring temperatury wewnątrz fundamentu, a w razie konieczności podjęta zostanie szybka reakcja polegająca na dociepleniu fundamentu lub jego odkryciu. Pomiar temperatury kontynuowany będzie przez co najmniej dwa tygodnie od zakończenia betonowania, w zależności od maksymalnej temperatury wewnątrz fundamentu.

Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki obawiali się wzmożonego ruchu na drogach, niedogodności, wstrząsów i hałasu spowodowanego uciążliwym transportem kruszyw. Jednakże cała akcja przewozowa przeprowadzona była sprawnie, bezkolizyjnie, z zachowaniem szczególnej ostrożności i z uwzględnieniem uwag mieszkańców.

– Spodziewaliśmy się kilkudniowego zatoru na drogach, utrudnień komunikacyjnych, hałasu, brudu na jezdniach i ogólnego chaosu. Trzeba jednak przyznać, że front robót przebiegł nadspodziewanie sprawnie, obyło się bez szczególnych niedogodności–mówi Tomasz Gabor, sołtys Brzezia, które znajduje się w najbliższym sąsiedztwie placu budowy–dwa tygodnie przed rozpoczęciem prac, dwukrotnie spotykałem się z przedstawicielami Konsorcjum. Zorganizowaliśmy również wspólne spotkanie z mieszkańcami, na którym przedstawiono harmonogram prac i obiecano, że dostawy będą przebiegały z zachowaniem najwyższej ostrożności i w sposób jak najmniej dokuczliwy dla mieszkańców. Ludzie byli przygotowani, daliśmy komunikat do radia, powiadomiliśmy Komendę Miejską Policji w Opolu. Firma wywiązała się z obietnicy danej mieszkańcom. Uwzględniono nawet prośbę jednego z mieszkańców, który wnosił, aby transport nie trwał dłużej niż do 22:00.

Faktycznie, mimo natężonego ruchu nie było specjalnych problemów komunikacyjnych na drogach. Kierowcy Betonowozów jechali ostrożnie, zachowując przepisową prędkość, nie powodując wstrząsów i nadmiernego hałasu.

Następny etap betonowania przed nami, jeśli przebiegnie tak sprawnie, jak poprzedni, mieszkańcy nie powinni skarżyć się na niedogodności.

Przypomnijmy, że 31 stycznia 2015 r. minął rok od wydania Generalnemu Wykonawcy polecenia rozpoczęcia prac. W pierwszych miesiącach inwestycji przeprowadzono prace związane z zabezpieczeniem placu budowy, niwelacją terenu i organizacją zaplecza budowy. Z wykonanych wykopów pod maszynownię i kotłownie obu bloków, jak również chłodni kominowej nr 5 wywieziono 260 tys. m3 ziemi.

Po zakończeniu palowania terenu rozpoczęto betonowanie fundamentów młynów bloków nr 5. W połowie listopada 2014 r. rozpoczęły się prace związane z betonowaniem 125 metrowych pylonów obu kotłowni, w których znajdują się szyby windowe, klatki schodowe oraz kanały pionowe dla kabli elektrycznych i instalacji sanitarnych.

Łagodna zima sprzyja utrzymaniu dobrego tempa prac betoniarskich, dzięki czemu w ostatnim czasie rozpoczęto także wykonanie płyty fundamentowej maszynowni nr 5 i 6.

Codziennie na placu budowy pojawia się niemal 400 pracowników. Dotychczas przez plac budowy przewinęło się 1650 osób, przepracowując 350 tys. roboczogodzin.

Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 ma zostać przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w marcu 2019 r.

Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh (1 TWh = 1 000 GWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Dwa bloki – każdy o mocy brutto 900 MW – opalane będą węglem kamiennym.

Rocznie zużyją ok. 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na zwiększenie produkcji energii o około 25 % wyższej od obecnie produkowanej w Polskiej energetyce oraz umożliwi znaczną redukcję dwutlenku węgla, około 25%.s

Główne zadania na rok 2015 to:

–wykonanie fundamentów budynków maszynowni bloków 5 i 6

–wykonanie fundamentu pod chłodnie kominowa bloku 5

–wykonanie konstrukcji żelbetowej pylonów bloków bloku 5 i 6

–wykonanie fundamentów pod konstrukcję kotła bloku 5 i 6

–wykonanie płyty górnej fundamentu turbiny bloku 5 i 6.

Informacji udzieliła Iwona Paziak, rzecznik prasowy Elektrowni Opole.

B.K.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info