Skarbów, które jadą właśnie do Opola z Monachium, podczas tej „Nocy Muzeów” jeszcze nie zobaczymy. Jak poinformowała Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego, ośmioosobowa ekipa placówki zakończyła klasyfikację artefaktów i załadunek TIRa.
– No to wracamy: zakupione dla Muzeum Śląska Opolskiego na aukcji w Monachium zabytki, dodatkowo otrzymane od rodziny Wirtembergów w darze przedmioty, meble, pamiątki rodzinne związane z Pokojem zapakowane do TIR-a (tyle tego jest), wyruszyły do Opola. Nasz 8 osobowy zespół muzealny z którego jestem bardzo dumna, przez trzy dni opisał, oznaczył i zapakował setki obiektów. Od 18 maja przez kilka dni będzie można część tych przedmiotów zobaczyć w muzeum.
Obok Muzeum Śląska Opolskiego na „Noc Muzeów” już w tym tygodniu w sobotę, 14 maja, od godz. 18 do 23.59. otwarte będą: Archiwum Państwowe w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Wieża Piastowska i Zamek Górny oraz Instytut Śląski – zaprasza wicemarszałek Zbigniew Kubalańca
Ale nawet bez najnowszych zdobyczy oferta przygotowana przez MŚO na tę szczególną noc jest bardzo atrakcyjna. Oprócz wystaw stałych i czasowych i oczywiście kamienicy czynszowej, która zawsze podczas takich imprez cieszy się niezwykłym powodzeniem przygotowano szereg atrakcji – między innymi obejrzenie odkrytej niedawno podziemnej studni – zaprasza Michał Grocholski.
Już o godzinie 18 zdobyć będzie można w kasie muzeum wejściówki na specjalne bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat: Poplątanie z pomieszaniem, i Kolorową nitką malowane – ograniczona ilość uczestników – po 30 – informuje Agnieszka Błażuk-Dworakowska.
Będzie także prelekcja: A w konopiach strach… towarzysząca wystawie czasowej Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania. Prowadząca: Małgorzata Goc. Na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania – zaprosi Łukasz Urman. W nocy będzie można odwiedzić także oddział MŚO, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. O godz. 18:00 zaplanowano tam pokaz filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Film ten powstał z pokolorowanych materiałów filmowych z lat 1914-1923, ukazuje drogę Polski do odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz budowę polskiej państwowości w latach kolejnych.
W taka noc dostępne dla zwiedzających musza być bez wątpienia Wieża Piastowska i Zamek Górny. Jak poinformowała Aleksandra Raś z MOSiR warto jednak zarezerwować sobie miejsc telefonicznie, bo z doświadczenia wiadomo, że chętnych będzie znacznie więcej niż to możliwe a przewodnicy zabierają ze sobą jedynie po 10 osób .
🌟 Zamek Górny w Opolu rezerwacje ➡ 609 648 509
Za komunikację i transport odpowiedzialny jest podczas Nocy Muzeów Instytut Śląski, ale to nie jedyny przyczynek tej placówki do programu imprez, tym bardziej, że Instytut świętuje swoje 65-lecie w Opolu – Będzie tort urodzinowy i piknik i gra terenowa Let’s GOpole! Dowiemy się też „czego książę Monako przed stu laty w Opolu szukał” – informuje dyrektor Bartosz Jan Kuświk.
Uczestnicy Nocy Muzeów mogą skorzystaj z bezpłatnego autokaru, który będzie ich dowoził do muzeów.
Stegu Arena, odjazdy: 17:30 / 20:30 / 23:30
Muzeum Polskiej Piosenki, odjazdy: 18:00 / 20:00/ 21:00 / 23:00
Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej (Przystanek autobusowy w II Kampusie Politechniki), odjazdy: 18:30 / 19:30 / 2130 / 22:30
Muzeum Wsi Opolskiej, odjazdy: 19:00 / 22:00
Noc Muzeów w sobotę, 14 maja, rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do 23.59.