Trwa realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej Festiwal Wyspy Pasieki. Projekt skupiony jest wokół historii, przyrody, sztuki i relacji społecznych, tworzących klimat tej wyjątkowej dzielnicy Opola. W ramach festiwalu planowane są wykłady, spacery, wystawa, rezydencje artystyczne oraz spotkania z mieszkańcami. Powstanie też mapa opisujące najciekawsze zakątki wyspy.

– Galeria Sztuki Współczesnej zamierza co roku realizować festiwal innej dzielnicy Opola. Chcemy poznać i spróbować uchwycić klimat charakterystyczny dla poszczególnych dzielnic stolicy regionu. Zależy nam też na pokazaniu mieszkających tam ludzi. Nie tylko wybitnych postaci, które zapisały się na kartach historii. Przede wszystkim chcemy spotykać się ze zwykłymi mieszkańcami, poznawać ich problemy i radości wynikające z mieszkania w konkretnym miejscu – opowiada Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka projektu i dodaje:

– Dotychczas zrealizowaliśmy Festiwal Placu Teatralnego. W tym roku, w podobnej formule zaplanowaliśmy Festiwal Wyspy Pasieki. Szereg spotkań, imprez, wykładów i rezydencji artystycznych będzie okazją do spotkań z mieszkańcami i poznania mniej oficjalnej historii miejsca.

Kwiecień z historią, architekturą i urbanistyką Pasieki

– Zależy nam żeby zacząć od oficjalnej narracji, poznać najważniejsze fakty i osoby, które współtworzyły tę dzielnicę i jej architekturę – wyjaśnia kuratorka festiwalu.

W planach są dwa spacery architektoniczne. Pierwszy (21 kwietnia o godz. 18.00) poprowadzi dr Monika Adamska. Będzie to spacer śladami architektury XX-lecia międzywojennego na Pasiece. Miejsce zbiórki – ulica Zamkowa, przy pomniku Papy Musioła.

Drugie spotkanie to wykład Anny Stryczek-Janickiej dotyczący architektury historyzującej z końca XIX wieku, zachowanej na Pasiece już tylko częściowo. Wykład odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji na ul. Niedziałkowskiego 18.

Te spotkania przed nami, a już wcześniej mogliśmy wysłuchać wykładów dr Joanny Filipczyk o historii Pasieki od Średniowiecza po czasy współczesne i o związanej z Pasieką artystce Alojzie Zacharskiej-Marcolli.

Maj ze sztuką

– W maju planujemy działania w kontekście problemów społecznych wynikających ze zmian klimatycznych. Studentki i studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Opolskiego stworzą projekty artystyczne dotykające tego tematu – mówi kuratorka wydarzenia. – Przy okazji pracy nad projektem, studenci, będący często osobami spoza Opola, mają szansę poznać to miejsce i jego specyfikę. Już od marca spotykają się z mieszkańcami, poznają przyrodę, problemy mieszkańców i na bazie zebranych materiałów tworzą swoje projekty. Zwieńczeniem ich pracy będzie wystawa, którą zaprezentujemy w ostatni weekend maja w galerii mieszczącej się w Liceum Plastycznym w Opolu.

Począwszy od 5 maja, przez pięć kolejnych dni artystka Maria Bitka będzie wytwarzać nad Odrą tęczę – symbol nadziei. Odra to nie tylko piękno natury, ale również żywioł i potencjalne zagrożenie. Wszyscy mieszkańcy Pasieki pamiętają traumatyczne wydarzenie z 1997 roku, kiedy nawiedziła nas wielka powódź. Maria chce pokazać, że po klęsce przychodzi coś nowego, optymistycznego, czego symbolem będzie tęcza. Performans będzie odbywał się codziennie o godz. 18.00 w Parku Nadodrzańskim.

28 maja o godz. 17.00 zaprosimy z kolei na performans Natalii Krawczyk. Artystka pokaże nam Pasiekę z perspektywy rzeki Odry.

Czerwiec z naturą, lato w klimacie wyspy

– Z kolei walory przyrodnicze Pasieki przybliżą dwa spacery z ekolożką dr Krystyną Słodczyk, która bardzo troszczy się o dziedzictwo naturalne naszego miasta – mówi Agnieszka Dela-Kropiowska. – Dr Słodczyk podczas spacerów pokaże zainteresowanym najciekawsze przyrodniczo miejsca na Pasiece. Spacery zaplanowane są na 2 i 9 czerwca na godz. 18.00. Miejsce zbiórki: Domek Lodowy przy Stawku Barlickiego.

– Lato to czas kiedy będziemy poznawać aktualny stan Pasieki. Jako kuratorka projektu będę publikować w sieci nagrania historii mówionej Wyspy, rozmowy z jej mieszkańcami, budując w ten sposób archiwum miejsca.

– Projekt zakończy się we wrześniu piknikiem z mieszkańcami Wyspy Pasieki. W nasze przedsięwzięcie zaangażowała się Rada Dzielnicy Stare Miasto i bardzo wielu mieszkańców Pasieki. Na każdym etapie wspierają nas swoimi informacjami, radami i wiedzą o miejscu, w którym żyją.

Zwieńczeniem projektu będzie mapa Pasieki

Nad mapą pracują dr Joanna Filipczyk – historyczka sztuki i dr Krystyna Słodczyk – ekolożka. Obie panie piszą teksty i wyznaczają na mapie miejsca godne uwagi, tak aby mieszkańcy Opola i turyści spacerując po wyspie mogli zwrócić uwagę na miejsca ważne w historii Pasieki.

Mapa będzie dostępna bezpłatnie w punktach informacyjnych, turystycznych i w Galerii Sztuki Współczesnej.

Szczegółowy plan festiwalu tutaj.

Na zdj. Wykłady dr Joanny Filipczyk o historii Pasieki i artystce Alojzie Zacharskiej-Marcolli

Fot. Galeria Sztuki Współczesnej

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze