– Pierwsze przypadki śnięcia ryb w wodach kanału Gliwickiego zaobserwowano 8 kwietnia 2025 r., a w rzece Odrze 14 kwietnia 2025 r. Do dnia 23 kwietnia, na odcinku opolskim kanału Gliwickiego wyłowiono 489,4 kg śniętych ryb, natomiast z rzeki Odry – 1110 kg informuje wojewoda opolska Monika Jurek.
24 kwietnia 2025 roku pracownicy Wód Polskich przeprowadzili ponowną akcję odłowu śniętych ryb. W wyniku działań na Kanale Gliwickim odłowiono 109 kg ryb, natomiast na Odrze zebrano 380 kg. Łącznie zebrano 489 kg.
Łączna waga śniętych ryb odłowionych w dniu 25.04.2025 r. (stan na godz. 14:00) z wód Kanału Gliwickiego wynosi około 131 kilogramów, a z wód rzeki Odry – około 255 kilogramów.
Odłowione ryby z zagrożonych akwenów poddawane są badaniom histopatologicznym, toksykologicznym i wirusologicznym w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym PIB w Puławach w celu zdiagnozowania przyczyn powstania zagrożenia.
Przyczyną śnięcia ryb z rodzaju Carassius jest wirus Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2). Co istotne – wirus Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2) jest specyficzny dla ryb z rodzaju Carassius i nie stanowi zagrożenia dla ssaków, w tym ludzi. Mimo to konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie doszło do transmisji wirusa do innych cieków i zbiorników wodnych.
Aktualne badania wody nie wykazały obecności złotej algi (Prymnesium parvum), odpowiedzialnej za katastrofę ekologiczną w 2022 roku. Służby zachowują jednak wzmożoną czujność.
Wody Polskie podejmują działania prewencyjne: wprowadzono intensywne patrole wodne i lądowe, ustawiono siatki ochronne w starorzeczu Odry w Januszkowicach oraz rozpoczęto gromadzenie zapasów wody w zbiorniku Turawa na potrzeby ewentualnego zasilenia rzeki.
Wojewoda Opolska Monika Jurek apeluje do wszystkich wędkarzy i mieszkańców, aby nie przenosili ryb i innych organizmów wodnych z Odry i Kanału Gliwickiego do innych cieków i zbiorników wodnych; dezynfekowali sprzęt wędkarski a także obuwie i odzież po połowie dokonywanym w Odrze i Kanale Gliwickim.
Fot. CMZJMZ