– Wielka skala zniszczeń, ale też gigantyczna determinacja lokalnych społeczności, służb, wojska, samorządowców aby jak najszybciej odtworzyć to, co było przed tą straszną powodzią. To wszystko będzie odbudowane – deklaruje minister Marcin Kierwiński.

Od chwili powodzi zarząd województwa podejmuje decyzje związane z pomocą i przywracaniem normalności na terenach dotkniętych kataklizmem. Wsparcie jest wielopłaszczyznowe. Współpraca związana z niesieniem konkretnej pomocy w usuwaniu skutków powodzi, przekazywanie pieniędzy, koordynacja pomocy. Działająca infolinia pomaga poszkodowanym w uzyskaniu wsparcia i wiedzy. Nikt nie pozostaje sam ze swoimi kłopotami.

Marszałek i wicemarszałkowie wraz z członkami zarządu i Marcin Kierwiński pełnomocnikowi rządu ds. programu odbudowy obszarów dotkniętych powodzią pojechali w miejsca kataklizmu. Sprawdzana była sytuacja w Łące Prudnickiej, Moszczance, Nysie, Lewinie Brzeskim. To również spotkania z mieszkańcami. Rozmawiano m.in. o odbudowie dróg, remoncie szpitala powiatowego w Nysie, finansowej pomocy dla mieszkańców i właścicieli firm. Nie zabrakło tematów związanych z remontem, a nawet budową na nowo mostów i kładek. Cały czas trwa szacowanie strat. Sytuację przedstawiają dyrektorzy instytucji, kierownicy np. Hali Sportowej Obuwnik w Prudnik, policjanci i wojskowi niosący pomoc. Ważną rolę pełni Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– Nie wszystko da się zrobić od razu – czekają nas długofalowe i wieloetapowe działania popowodziowe, ale co bardzo pozytywne działamy razem – mówi marszałek Szymon Ogłaza. – Byliśmy m.in. w Nysie, gdzie rozmawialiśmy o konkretnej pomocy dla mieszkańców i instytucji, w szczególności Szpital Powiatowy w Nysie. W tej placówce widać ogrom działań, wiele jest jeszcze do zrobienia. Marcin Kierwiński odwiedził także Łąkę Prudnicką i Moszczankę, gdzie zapoznał się z aktualną sytuacją popowodziową i prowadzonymi działaniami. Wraz z namikw rozmowach brali udział Monika Jurek Wojewoda Opolski, R oraz starostowie Radek Roszkowski, Daniel Palimąka, Maciej Sonik wraz z wicestarostą Sabina Gorzkulla. Powódź boleśnie doświadczyła wiele rodzin, ale znacznie ucierpiała też m.in. infrastruktura drogowa – to ubytki, ale i uszkodzenia nawierzchni wraz z podbudową.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

Minister został też zaproszony przez kilka rodzin do zalanych mieszkań, aby pokazać skalę ogromnych zniszczeń. Będziemy się wspierać na każdym etapie odbudowy. Teraz ważna jest dogłębna analiza potrzeb i sprawny plan działania, a to dzieje się od początku, kiedy żywioł pokazał swoją moc.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

– Wizyta ministra Marcina Kierwińskiego w Nysie, w tym w nyskim szpitalu, na Zamłyniu oraz w Przełęku, była doskonałą okazją do wysłuchania potrzeb i oczekiwań mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych oraz służb mundurowych – uważa Starosta nyski Daniel Palimąka. – Minister Marcin Kierwiński zapewnił, że rząd jest zdeterminowany, by wspierać mieszkańców powiatu nyskiego w procesie odbudowy. To ważny krok w kierunku przywrócenia normalności i pomocy tym, którzy najbardziej ucierpieli wskutek powodzi.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

Podobnego zdania jest strosta prudnicki Radosław Roszkowski. -To luczowa dla popowodziowej odbudowy wizyta Pełnomocnika Rządu, Ministra Marcina Kierwińskiego na Ziemi Prudnickiej. Zaprezentowaliśmy zniszczenia na drodze powiatowej Łąka Prudnicka – Moszczanka. Jako drugi, bardzo istotny element wizyty zaproponowałem zdewastowaną przez powódź halę ASiP /dawny „Obuwnik”/. Po wizycie Ministra jest szansa na budowę całkiem nowego obiektu w Prudniku.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

– Była 7:00 rano, a po chwili zrobiła się 22:00! Cóż zrobić, czas biegnie bardzo szybko – realcjonuje wicestarosta krapkowicka Sabina Gorzkulla. – To był ważny dzień. Zapadały ważne decyzje. Wróciliśmy ze spotkania z Ministrem Marcinem Kierwińskim pełni nadziei na odbudowę . Nie ma teraz ważniejszych spraw, niż odbudować to, co zniszczyła woda. Krok, po kroku przy współpracy wielu osób w naszych gminach z udziałem środków europejskich i krajowych, przy dużej przychylności i zrozumieniu potrzeb przez Monika Jurek Wojewoda Opolski, Szymon Ogłaza – Marszałek Województwa Opolskiego. Bo Opolskie się wspiera i to jest bardzo budujące.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

– Spotkalismy sie także z dowódcą WOT dowodzącym operacją „Feniks” gen. bryg. dr Krzysztofem Stańczykiem – dodaje starosta krapkowicki Maciej Sonik. – W części spotkania poświęconej naszemu powiatowi omówiliśmy kolejne etapy budowy nowego mostu na Osobłodze. Wielkie podziękowania za wsparcie dla Pana Ministra, Pani Wojewody i wszystkich służb! W ramach tego wsparcia już dzisiaj pojawił się u nas oddział żołnierzy z 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa, który rozpoczął przygotowanie terenu pod inwestycje razem z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach. Wojsko zostało zakwaterowane w Alwerni św. Jacka w Kamieniu Śląskim. Na razie zostaną do weekendu, w następnym etapie przyjadą do nas już pewnie z mostem z RARS i na dłuższy czas. Dziękuję wszystkim za intensywną współpracę w tej niezwykle ważnej dla mieszkańców sprawie! Arnold Joszko Rafal Bisowski Krzysztof Muszyński. Tym bardziej, że wiemy, że coraz gorsze są warunki na objeździe przez Steblów. Przy tej pogodzie i obłożeniu niewiele można zrobić na już w tym miejscu, ale staramy się, jak możemy.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

– Ocena sytuacji oraz analiza działań związanych z odbudową terenów, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnego kataklizmu jest głównym celem naszej pracy w terenie – twierdzi Monika Jurek, wojewoda opolska, która towarzyszyła Marcinowi Kierwińskiemu, wraz z dyrektorami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości oraz Biura Wojewody.

– Zatrzymaliśmy się m.in. w Moszczance, a także w Łące Prudnickiej, gdzie zniszczenia widoczne są zwłaszcza na drodze powiatowej 1618, łączącej Łąkę Prudnicką z Pokrzywną. Szkody wyrządzone przez powódź widoczne są też w hali sportowej w Prudniku. Razem możemy szybko przywrócić życie w naszym regionie po tym trudnym okresie. Praca w terenie z Ministrem Marcin Kierwiński, pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi, nabrała szczególnego znaczenia. Skutki zniszczeń, jakie wyrządziła powódź są tragiczne. W ramach naszej trasy przyjechaliśmy też m.in. do Nysy, gdzie przyjrzeliśmy się szpitalowi, który został zalany w czasie katastrofy. Wspólnie udaliśmy się także na osiedle Zamłynie oraz w teren odbudowywanych wałów przeciwpowodziowych w Przełęku.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

– Tematem naszych rozmów są wyzwania związane z odbudową terenów najbardziej dotkniętych żywiołem. W Nysie zniszczeniu uległ nie tylko szpital, ale i kluczowe infrastruktury – kolektor ściekowy na Białej Głuchołaskiej między Głuchołazami a Nysą oraz ujęcie wody pitnej w tym regionie. Ponadto odbudowy wymaga most na drodze powiatowej Biała Nyska-Siestrzechowice. Ministrowi przedstawiona została także sytuacja związana ze zniszczonym mostem w Żywocicach na DK45. O problemie mówili starosta krapkowicki Maciej Sonik oraz jego zastępca Sabina Gorzkulla.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

– Wizytację najbardziej dotkniętych obszarów przez powódź kończymy dziś w powiecie brzeskim – relacjonuje wojewoda. – Wraz z Ministrem Kierwińskim udaliśmy się m.in. do Lewina Brzeskiego oraz Skorogoszczy. To również tam kluczowe infrastruktury nieuchronnie ucierpiały. Dotkliwość strat widoczna jest nie tylko w zniszczonych domach, ale także przede wszystkim w infrastrukturze drogowej. W Lewinie Brzeskim zniszczona została m.in. DW 458. Jeśli chodzi o drogi powiatowe, łącznie uszkodzeniu uległo ponad 16 km oraz 3 obiekty mostowe. To wymaga pilnych napraw. Most i droga w Skorogoszczy również zostały dotknięte katastrofą.
Również oczyszczalnia ścieków w Lewinie Brzeskim i lokalna szkoła znalazły się w tragicznej sytuacji. Napotkane przez nas wyzwania są ogromne, a konieczność ich szybkiej diagnozy oraz szacowania strat stała się kluczowym tematem rozmów.

Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

– W Nysie oraz Lewinie Brzeskim odwiedziłem najbardziej newralgiczne miejsca, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi. Zniszczone zostały drogi oraz infrastruktura mostowa. Zalaniu uległy domy, szpital powiatowy, a także szkoła – informuje Marcin Kierwiński. – Odwiedziłem także mieszkańców osiedla Zamłynie, teren odbudowywanych wałów przeciwpowodziowych w Przełęku oraz teren wykonania przejścia mostowego w Skorogoszczy. Wielka skala zniszczeń, ale też gigantyczna determinacja lokalnych społeczności, służb, wojska, samorządowców aby jak najszybciej odtworzyć to, co było przed tą straszną powodzią. Dla wszystkich jest i będzie wsparcie – deklaruje minister. – Jasienica – pierwszy punkt na dzisiejszej trasie. Zniszczony obiekt sportowy, zalana szkoła, zniszczone drogi i mostki. Oglądałem także teren pod możliwy zbiornik retencyjny. Prudnik – zalane domy, zniszczone drogi, kompletnie zdemolowana hala sportowa. To wszystko będzie odbudowane – deklaruje raz jeszcze Kierwiński.Po wizycie Marcina Kierwińskiego na Opolszczyźnie

Fot. melonik, FB

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.