We wtorek, 29 września, siedzibę Grupy Lokalnej odwiedzili naukowcy: dr hab. Marcin Brocki – Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Konrad Górny z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Mirosław Marczyk, adiunkt, z-ca Kierownika ds. dydaktycznych z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wizyta dotyczyła badań naukowych przeprowadzanych przez pracowników naukowych Uniwersytetów Jagiellońskiego i Wrocławskiego na terenie gminy Dobrzeń Wielki, o których pisaliśmy w artykule dostępnym pod linkiem:
https://www.grupalokalna.pl/wiadomosci/wkrotce-badania-naukowe-polaczonych-sil-uniwersytetow-jagiellonskiego-i-wroclawskiego-na
Naukowcy spędzili w biurze redakcji nieco ponad dwie godziny. W czasie rozmowy poruszano wiele zagadnień. Naukowcy jak to naukowcy, ciągnęli za język, interesowały ich bowiem sprawy ekonomiczne, np. wpływ Elektrowni Opole na rozwój ekonomiczny gminy i okolic. Ale nie tylko.
Sporym zainteresowaniem pracowników naukowych cieszyły się stosunki społeczne, narodowościowe i etniczne na terenie gminy. – Jest dużo lepiej niż było dwadzieścia lat temu – odpowiadał redaktor naczelny, chwaląc przy tym niektóre instytucje i osoby odpowiedzialne za rozwój gminy Dobrzeń Wielki.
Choć Redakcja portalu internetowego Grupy Lokalnej Balaton starała się odpowiadać na różne pytania, to wymienieni powyżej naukowcy, sami stali się swego rodzaju obiektem badań i rozmów, które nader często schodziły na przeróżne, niezwiązane z założonymi przez nich tematami. Jednak mając tak ciekawych rozmówców-erudytów, trudno nie rozmawiać o wielu ciekawych sprawach. Co tu dużo mówić, trafiły kosy na kamień.
Z chęcią zapraszam naukowców jeszcze raz do naszej redakcji, gdyż wiele wątków nie zostało podczas rozmowy poruszonych, jak np. przywrócenie transportu rzecznego na Odrze, „zanik” przemysłu rozrywkowo-gastronomicznego (ludzie coraz rzadziej spotykają się przy przysłowiowym kuflu piwa w okolicznych lokalach), czy stoczniowego.
Choć badania jeszcze trwają, to miejmy nadzieję, że naukowcy i studenci zabiorą do swoich aglomeracji – Krakowa i Wrocławia – dobre wspomnienia z naszych okolic.
Na zdjęciu od lewej: dr Konrad Górny, dr hab. Marcin Brocki, dr Mirosław Marczyk.