Podczas uroczystej gali rozdano, przyznane przez specjalną kapitułę,  Laury Umiejętności i Kompetencji za rok 2024 na Opolszczyźnie.

– Laury Umiejętności i Kompetencji to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, przyznawanych osobom i instytucjom, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, społecznego oraz kulturalnego regionu – mówi Bartosz Ryszka, prezes zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej. – Opolska Izba Gospodarcza po raz dwudziesty piąty uhonorowała wybitne jednostki i organizacje, które wyróżniają się profesjonalizmem, innowacyjnością oraz zaangażowaniem w życie publiczne. Dwudziesta piąta edycja ma charakter szczególny. Jubileusz jest okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz zwrócenia uwagi na tych, którzy kształtują rzeczywistość gospodarczą i społeczną naszej Małej Ojczyzny. Na przestrzeni 25 lat nagrodę otrzymało wiele wybitnych osobistości oraz instytucji. W gronie laureatów znalazły się zarówno osoby związane z Opolszczyzną, jak i znane z ogólnopolskich mediów. Wyróżnienie to trafiło m.in. do Alfonsa Nossola, biskupa diecezji opolskiej, prof. Stanisława Niciei, wybitnego historyka, Karola Cebuli, filantropa i mecenasa kultury, Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego czy Elżbiety Bieńkowskiej, wicepremier Rządu RP. Nagrodzeni zostali także liderzy świata kultury i sztuki oraz instytucje promujące te dziedziny, takie jak teatry i muzea. Wyróżniono również wybitnych przedstawicieli sportu, np. Adama Małysza.

Równolegle z Laurami Umiejętności i Kompetencji, począwszy od 2015 roku wręczana jest prestiżowa Nagroda Specjalna Opolskiej Izby Gospodarczej, Opolski Orzeł Księcia Jana Dobrego. Wyróżnienie to trafia do osób, które swoją działalnością przyczyniają się między innymi do szerzenia idei nowoczesnego przywództwa opartego na odpowiedzialności społecznej. Bez wątpienia kolejne edycje będą kontynuować tradycję wyróżniania najlepszych, przyczyniając się do dalszego rozwoju regionu i inspirowania przyszłych pokoleń liderów.

– Kapituła, której mam zaszczyt przewodniczyć, po raz kolejny starała się dostrzec i uhonorować osoby i instytucje, firmy i organizacje za ich sukcesy i osiągnięcia w biznesie, w życiu gospodarczym, społecznym i samorządowym, w nauce, edukacji, medycynie, kulturze, sztuce i sporcie oraz ich zaangażowanie w działalność charytatywną – mówił profesor Marian Duczmal przewodniczący kapituły Laurów. – Zdobywcy Laurów to osoby, przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje, które osiągnięty sukces łączą z działalnością gospodarczą, publiczną, społeczną, wykazując się wyjątkową postawą etyczną i moralną, otwarci na zmiany, wiedzę i innowacje. Laureaci wykazują się jednocześnie w swoim działaniu odwagą połączoną z poczuciem obowiązku, zobowiązania, odpowiedzialności oraz zaufania. Laureaci to ludzie aktywni i kreatywni, a wartości płynące z ich pracy są godne naśladowania. Kapituła za 2024 rok przyznała 1 Kryształowy Laur, 1 Platynowy Laur, 12 Złotych Laurów i 23 Srebrne Laury, Nagrodę Specjalną „Opolski Orzeł Księcia Jana Dobrego❞ którą otrzymuje w tym roku Józef Garbacz.

– To prestiżowe wyróżnienie ma na celu nagradzać osoby i instytucje, które wnoszą istotny wkład w rozwój regionu oraz kraju – mówi wojewoda opolska Monika Jurek. – Dzięki swojej wizji, innowacyjności i umiejętnościom, laureaci stają się wzorem do naśladowania i motywacją dla innych. W ten sposób nagroda stała się symbolem naszych wartości i aspiracji, a także dowodem na to, że w województwie opolskim nie brakuje zdolnych, ambitnych i zaangażowanych ludzi. Z dumą obserwujemy, jak każda edycja Laurów przyciąga coraz więcej utalentowanych jednostek, instytucji, firm i autorytetów. Wyróżnienie Laurami Umiejętności i Kompetencji nie tylko honoruje zasługi laureatów, ale także zachęca innych do rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązań i podejmowania odważnych wyzwań.

– Laury to od starożytności symbol chwały i zwycięstwa  – mówił wicemarszałkini województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura. – Bardzo się ciesz, że już od 25 lat możemy uhonorować osoby wybitne, dzięki którym nasz region się rozwija. To dowód wdzięczności, ale też pokazanie, że liderzy, liderki – są ważne. Bo to dzięki nim budujemy wyjątkową wspólnotę osób odpowiedzialnych za siebie, które wykorzystują potencjał naszego regionu, nasza śląską pracowitość, niemieckie uporządkowanie, polską przedsiębiorczość  i dokładają do tego całe swoje zaangażowanie, serce , rozum i umiejętności i dzięki temu tworzymy u nas w najmniejszym województwie naprawdę wysoką jakość życia. Ważne abyśmy też to dostrzegali i abyśmy potrafili się tym chwalić.

LAURY UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI ZA ROK 2024

SREBRNE LAURY UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI:

1. Michalina Domańska-Zabawczuk w kategorii Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy
– Dyrektor Biura Kontroli i Audytu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
2. Mariusz Jeżyk w kategorii Menedżer, lider społeczno-gospodarczy – Dyrektor Techniczny – Projekt Optri 2 NUTRICIA Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o.
3. Piotr Mielec w kategorii Menedżer, lider społeczno-gospodarczy – Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
4. Łukasz Łabanowski w kategorii Menedżer, lider społeczno-gospodarczy – Dyrektor Hotelu DeSilva Premium Opole
5. Marcin Cwielong w kategorii Menedżer, lider społeczno-gospodarczy – Prezes Zarządu HABA- Beton Polska
6. Ewa Tylkowska w kategorii Kobieta Przedsiębiorcza – Dyrektor Oddziału w Głuchołazach Banku Spółdzielczego w Leśnicy
7. Lidia Pietrukaniec w kategorii Kobieta Przedsiębiorcza – Prezes Zarządu APN Sentium, Dyrektor Grupy APN
8. Ewelina Baran w kategorii Osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm – Dyrektor ds. ekonomicznych Ośrodka Szkolenia Operatorów Maszyn Roboczych „SOMAR” S.C.
9. Stowarzyszenie Handlowców Ziemi Opolskiej w kategorii Osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm
10. Gepard Sp. z o.o. w kategorii Polskie przedsiębiorstwo
11. Jarosław Wasik w kategorii Kultura i Sport – Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wasik, choć nie jest tego pewny niewątpliwie ma umiejętności i kompetencje. A może to tylko taka kokieteria…

12. Marcin Sabat w kategorii Kultura i Sport – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w
Opolu
13. Stowarzyszenie Centrum Edukacji Muzycznej K-Kwarta w kategorii Kultura i Sport
14. Ludmiła Wocial w kategorii Kultura i Sport – Założycielka i dyrygentka Akademickiego Chóru
Politechniki Opolskiej
15. Krzysztof Reinert w kategorii Pro Publico Bono – Burmistrz Gogolina
16. Radosław Olczyk w kategorii Pro Publico Bono – Właściciel firmy BRUK TERMM Materiały
Budowlane
17. Krzysztof Żur w kategorii Pro Publico Bono – Prezes Zarządu firmy Piomar Sp. z o.o.
18. Lola Chen-Atlas i Radosław Atlas w kategorii Pro Publico Bono
19. BSSTC.PL sp. z o.o. w kategorii Nauka i innowacyjność
20. Paretti Sp. z o.o. Sp. K. w kategorii Firma Społecznie Odpowiedzialna
21. Bardusch Polska Sp. z o.o. w kategorii Firma Społecznie Odpowiedzialna
22. Czas na Opole w kategorii Media
23. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Nysie w kategorii Załoga – wspólny sukces

ZŁOTE LAURY UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI:

1. Łukasz Jastrzembski w kategorii Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy – Burmistrz
Leśnicy mówił: – Za każdym mężczyzną sukcesu stoi kobieta, która tym mężczyzną kieruje. I to też jest ogromna zasługa wsparcia, takiego codziennego mojej żony, to raz. A dwa, wsparcia takiego codziennego w samorządowej pracy wszystkich moich współpracowników .

2. Grzegorz Marcjasz w kategorii Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy – Sekretarz
Urzędu Miasta Opola
3. Marek Dryjański w kategorii Menedżer, lider społeczno – gospodarczy – Dyrektor ds. Zapewnienia i Kontroli Jakości NUTRICIA Zakłady Produkcyjne Sp. z o. o.
4. Jarosław Kostyła w kategorii Menedżer, lider społeczno – gospodarczy Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu. Jak zwykle skromny Jarosław Kostyła, choć odbierał nagrodę w kategorii lider zasługę przypisywał ludziom z którymi pracuje.

5. Henryk Olsok w kategorii Menedżer, lider społeczno – gospodarczy – Prezes Spółek Grupy APN
6. Roland Krause w kategorii Menedżer, lider społeczno – gospodarczy – Współwłaściciel firmy
MM Systemy Sp. z o.o.
7. Prowod Sp. z o.o. w kategorii Firma Społecznie Odpowiedzialna
8. CTP Invest Poland Sp. z o.o. w kategorii Firma Społecznie Odpowiedzialna
9. Artur Żurakowski w kategorii Ambasador Spraw Polskich – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Opolu
10. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu w kategorii Załoga – wspólny Sukces Nagrodę w imieniu Załogi odbierał Zastępca Dyrektora ds. utrzymania dróg Grzegorz Cebula.

11. Aleksandra Aszkiełowicz w kategorii Pro Publico Bono Rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno- Ekonomicznej w Brzegu
12. CZORA Sp. z o.o. Sp. k. w kategorii Udana Inwestycja

PLATYNOWE LAURY UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI:

1. Joachim Wojtala w latach 2002-2024 burmistrz Gogolina, Radny Powiatu Krapkowickiego mówił: –  Kiedy odchodzisz na zaplanowaną emeryturę, a cię dostrzegają, to ta nagroda jeszcze bardziej smakuje. Nie spodziewałem się takiej nagrody, nawet o niej nie marzyłem. Jest to dla mnie wielki honor.

KRYSZTAŁOWE LAURY UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI:

1. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – jak zaznaczyła kapituła nie za coroczną zbiórkę pieniędzy, tylko za pomoc jakiej Fundacja udzieliła powodzianom w 2024 roku. W zastępstwie Jurka Owsiaka nagrodę odebrał Patryk Śróda z opolskiego Sztabu.

NAGRODA SPECJALNA OPOLSKIEJ IZBY GOSPODARCZEJ OPOLSKI ORZEŁ KSIĘCIA JANA DOBREGO:

1. Józef Garbacz

Skład Kapituły XXV edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji za rok 2024:

1) Monika Jurek – Wojewoda Opolski,
2) Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego, Laureat Platynowego Lauru 2015,
3) Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola, Laureat Złotego Lauru 2015 i Platynowego Lauru
2018,
4) Sabina Nowosielska – Prezydent Kędzierzyna–Koźla, Laureatka Złotego Lauru 2015,
5) PROF. Marian Duczmal – Rektor Akademii Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania
i Administracji w Opolu, Przewodniczący Rady OIG, Laureat Złotego Lauru 1999 i Platynowego Lauru 2005 Przewodniczący Rady OIG, Przewodniczący Opolskiej Kapituły Laurów,
6) Tomasz Zjawiony – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach,
7) Andrzej Drosik – Prezes Fundacji Opolskiej Izby Gospodarczej, Wiceprzewodniczący Rady OIG, Laureat Złotego Lauru 2006 i Platynowego Lauru 2013,
8) Józef Garbacz – prezes Banku Spółdzielczego w Leśnicy, Laureat Platynowego Lauru 2014,
9) prof. dr hab. Jacek Lipok – Rektor Uniwersytetu Opolskiego,
10) dr hab. inż. Marcin Lorenc – Rektor Politechniki Opolskiej,
11) Dariusz Sznotala – właściciel Zakładu Usług Transportowo-Sprzętowych RUDATOM, Laureat
Platynowego Lauru 2017,
12) Maciej Sonik – Starosta Powiatu Krapkowickiego, Laureat Złotego Lauru 2012,
13) Tomasz Hanzel – Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
14) Artur Kotara – Burmistrz Lewina Brzeskiego, Laureat Srebrnego Lauru 2013 i Złotego Lauru 2018,
15) Dr Katarzyna Mizera – Dziekan Uniwersytetu WSB Merito w Opolu,
16) Marian Siwon – Dyrektor ds. Rozwoju, Prokurent Multiserwis, Laureat Kryształowego Lauru
2023,
17) Ryszard Błaszków – pełnomocnik Lesaffre Polska S.A.
18) Bartosz Ryszka – Prezes Zarządu OIG, Laureat Srebrnego Lauru 2018, Sekretarz Kapituły.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.