– Szaleństwo PiS przeciw niezależnym sądom, a więc i przeciw nam, trwa! Mamy obowiązek się przeciwstawiać przemocy władzy wobec naszej wolności – wzywają Wolni Ludzie.
„NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. Nie jesteśmy – my, @WolniLudzie. Spotykamy się 06.02.2020 pod SO w Opolu, na pl. Daszyńskiego- godz. 19.30.
Co zamierzamy robić? To, o czym pisze adwokat, Jacek Taylor:
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę kagańcową. Małgorzata Kidawa-Błońska i Borys Budka:
Mecenas Jacek Różycki:
Wkraczamy w naprawdę mroczny czas. I nie mamy „dwóch porządków prawnych” – mamy porządek i nieporządek. Siłę wartości i argumenty siły. Czasy wymagają pokazania kręgosłupów. Musimy dać radę.
Poniżej publikujemy w całości:
Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w związku z eskalacją represji wobec sędziów w Polsce oraz podpisaniem przez Prezydenta RP ustawy represyjnej oraz
Stanowisko nr 1/02/2020 Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z dnia 4 lutego 2020 roku.
Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w związku z eskalacją represji wobec sędziów w Polsce oraz podpisaniem przez Prezydenta RP ustawy represyjnej
Represje rządzących wobec polskich sędziów, stawających w obronie praworządności i niezależnych sądów, osiągnęły punkt krytyczny. Wykorzystując dyspozycyjne politycznie osoby zasiadające w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego bezterminowo zawieszono w czynnościach sędziego Pawła Juszczyszyna, z powodu wydania przez niego orzeczenia niewygodnego dla rządzących. Orzeczenie to miało na celu wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku. Dodatkowo obniżono sędziemu wynagrodzenie o 40 %. Mimo, że w świetle prawa polskiego i prawa Unii Europejskiej organ ten nie jest sądem, a w myśl uchwały połączonych Izb – Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 roku orzeczenia Izby Dyscyplinarnej nie są prawnie wiążące, rządzący zapowiedzieli niezwłoczne wykonanie tej decyzji.
Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy z dnia 20 grudnia 2019 r. pogłębia chaos prawny i dewastację podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego. Celem tej ustawy jest przejęcie Sądu Najwyższego na wzór Trybunału Konstytucyjnego, likwidacja niezależności sądów i ich całkowite podporządkowanie politykom. Stawia to Polskę poza Unią Europejską, w kręgu krajów, w których prawa obywatelskie są łamane, a zasady praworządności nie obowiązują, gdzie rządzi siła, a nie rozum i prawo. To ostatni akord w procesie usuwania bezpieczników chroniących obywateli przed nadużyciami sprawujących władzę.
Z uwagi na powyższe:
- Apelujemy do wszystkich sędziów, by pozostali wierni prawu oraz ślubowaniu sędziowskiemu i we wszelki możliwy sposób wsparli szykanowanych kolegów i koleżanki. Na nas sędziach spoczywa dzisiaj ogromna odpowiedzialność za ochronę konstytucyjnego porządku prawnego w Polsce i pozostanie naszego kraju w demokratycznej rodzinie państw Unii Europejskiej.
Apelujemy także do wszystkich obywateli o dalsze wsparcie dla sędziów. Tylko wielka solidarność Polaków może zatrzymać bezprawne działania rządzących.
- Zwracamy się do Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o niezwłoczne podjęcie wszelkich możliwych działań w celu zapewnienia polskim sędziom ochrony przed politycznymi represjami z powodu stosowania przez nich prawa Unii Europejskiej i wykonywania orzeczeń TSUE. Polscy sędziowie bronią dzisiaj nie tylko praworządności w Polsce, ale także porządku prawnego całej Unii Europejskiej. Sprawa sędziego Juszczyszyna udowadnia słuszność obaw wyrażonych w pytaniach prejudycjalnych polskich sądów. Pokazuje, że orzeczenia sądów niekorzystne z punktu widzenia interesu polityków sprawujących władzę będą zwalczane wszelkimi środkami, jakie ci politycy sobie stworzyli. W takiej sytuacji obywatel nie ma szans na korzystne orzeczenie w starciu z interesem rządzącego obozu lub jego członka, bo nawet jeżeli takie orzeczenie zapadnie, to z biorących udział w jego wydaniu sędziów funkcjonariusze polityczni i ich nominaci zrobią przestępców.
- Represje rządzących przyjęły obecnie także formę finansową. Pozbawianie sędziów z powodów politycznych znaczącej części ich wynagrodzenia dotyka również ich rodzin. Z tego powodu z inicjatywy stowarzyszeń sędziowskich jako fundatorów, Fundacja Dom Sędziego Seniora utworzyła specjalny Fundusz Pomocy, z którego środkiprzeznaczone będą na udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej m.in. dla szykanowanych sędziów. Osoby, które chciałyby włączyć się w akcję pomocy finansowej dla represjonowanych sędziów mogą dokonywać wpłat na konto bankowe Fundacji Dom Sędziego Seniora o nr 20 1090 1346 0000 0001 4426 7265.
Zapewniamy, że sędzia Paweł Juszczyszyn nie pozostanie sam. Nie pozostanie sam żaden z sędziów, którzy z powodu przestrzegania podstawowych zasad praworządności są lub będą poddani represjom przy wykorzystaniu politycznie wyłonionych ministerialnego rzecznika dyscyplinarnego sędziów, jego zastępców oraz członków Izby Dyscyplinarnej.
My, sędziowie, nie ustaniemy w walce o zachowanie praworządności i miejsca Polski w Unii Europejskiej. Pozostaniemy wierni Rzeczypospolitej i służbie sędziowskiej, uczciwi w stosowaniu prawa, w zgodzie z Konstytucją i międzynarodowymi konwencjami.
Stanowisko nr 1/02/2020 Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z dnia 4 lutego 2020 roku
w sprawie uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 20 grudnia 2019 roku ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, kwestionowania przez władzę wykonawczą mocy prawnej uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. oraz innych podejmowanych przez władzę ustawodawczą i wykonwczą działań zmierzających do podporządkowania polskiego wymiaru sprawiedliwości władzy politycznej
Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu w składzie:
Dziekan – adw. Marian Jagielski Wicedziekan – adw. Cezary Goryszewski Sekretarz – adw. Paweł Płaza Skarbnik – adw. Andrzej Sieradzki Zastępca Sekretarza – adw. Jacek Różycki Członek – adw. Seweryn Plebanek
w trybie obiegowym w dniu 4 lutego 2020 roku
działając na podstawie przepisu § 2 ust. 10 Regulaminu organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich uchwalonego przez Naczelną Radę Adwokacką w dniu 15 stycznia 2016 r. w zw. z przepisem art. 5 ustawy z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze, postanowiła podjąć stanowisko następującej treści:
Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu – w ślad za stanowiskiem zawartym w uchwale nr 73/12/2019 – wyraża zdecydowaną dezaprobatę wobec uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 20 grudnia 2019 roku ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Zważywszy na tryb procedowania oraz opinie prawne wszystkich krajowych i zagranicznych autorytetów prawniczych, niekonstytucyjny i jawnie represyjny charakter tej ustawy są oczywiste.
W ścisłym związku z powyższym faktem pozostaje bezprecedensowe deprecjonowanie przez władze ustawodawczą i wykonawczą uchwały połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 roku. Orzeczenie to posiada moc zasady prawnej, a podjęte zostało w trosce o zachowanie porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała zmierza do ochrony sytuacji prawnej obywateli oraz wskazuje drogę do opanowania chaosu prawnego wprowadzonego przez destrukcyjne działania władzy politycznej, zmierzającej do podporządkowania sobie władzy sądowniczej.
Konflikt między władzą ustawodawczą i wykonawczą a władzą sądowniczą, w szczególności wszelkie polityczne działania zmierzające do ograniczania odrębności trzeciej władzy i niezawisłości sędziowskiej, godzi w fundamenty konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawowym obowiązkiem Adwokatury Polskiej jest stanie na straży praworządności oraz ochrona praw i wolności obywatelskich. Dlatego też Adwokatura Opolska wyraża zdecydowany sprzeciw wobec każdego zachowania, którego celem jest dążenie do umocnienia prymatu polityki nad prawem, albowiem to jedynie prawo stanowi fundament demokratycznego państwa prawnego.
Solidaryzujemy się ze wszystkimi sędziami oraz koleżankami i kolegami z innych środowisk prawniczych, których dotknęły represje za ich działania zmierzające do ochrony praworządności, niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Mając na względzie wszystkie podniesione okoliczności, wyrażamy również swoje pełne poparcie dla uchwały nr 1 Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 13 stycznia 2020 r., uchwały Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Kluczborku z dnia 16 stycznia 2020 r., uchwały Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Nysie z dnia 24 stycznia 2020 r. oraz uchwały Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Opolu z dnia 31 stycznia 2020 r.