Młodzi aktorzy z grupy teatralnej ,,Złota Gęś” wystąpili w spektaklu patriotycznym pt. ,,Wolność kocham i rozumiem” z okazji obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie odbyło się w niedzielę (13 listopada) o godz. 17:00 w Domu Kultury w Karłowicach, w ramach projektu ,,Uwolnij swój potencjał”.

Młodzież i dorośli intensywnie pracowali, przygotowując się do występu teatralnego. Aktorzy uczestniczyli w warsztatach emisji głosu – ,,Uwolnij potencjał swojego głosu” oraz w warsztatach pracy z ciałem, które miały na celu zniwelowanie wewnętrznych blokad i przywołanie pozytywnej energii. Wszystko to po to, aby w niedzielny wieczór oczarować publiczność.

 

,,Wolność kocham i rozumiem”. Obchody Święta Niepodległości w Domu Kultury w Karłowicach

– Był to spektakl muzyczno-słowno-taneczny, składający się z przeplatanych konwencji współczesnych, recytatorskich i muzycznych – zaznaczyła Bernadetta Kampa, prowadząca tatr ,,Złota Gęś” w Karłowicach i organizatorka całego przedsięwzięcia. – W naszym sołectwie od lat obchodzone jest Święto Niepodległości. Jest to forma tradycji dla wszystkich mieszkańców Karłowic i nie tylko. Takie spotkania jednoczą ludzi i pozwalają lepiej się wczuć w patriotyczny nastrój, jaki związany jest z dniem 11 listopada.

Spektakl łączył w sobie formy ruchu scenicznego, tańca intuicyjnego oraz śpiewu. Po zakończonym występie teatralnym, pieśni patriotyczne śpiewali również wszyscy uczestnicy wydarzenia. Wykonano m.in. ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Rotę”, ,,Wojenko, Wojenko!”, ,,O mój rozmarynie”, ,,Żeby Polska była Polską” i wiele innych. 

Amatorski teatr pt. ,,Złota Gęś” działa w Domu Kultury w Karłowicach od 2020 roku, a stała grupa teatralna liczy około dziesięciu osób. Dołączyć może każdy, kto chciałby sprawdzić się jako aktor na scenie, czy doskonalić swój artystyczny potencjał.

 

,,Wolność kocham i rozumiem”. Obchody Święta Niepodległości w Domu Kultury w Karłowicach

– Działanie w teatrze uczy odwagi, wyrażania swojej opinii czy też otwartości do siebie, jak i do innych ludzi – dodała  Bernadetta Kampa. – Umiejętności, jakich nabędą młodzi aktorzy występujący w teatrze są  przydatne w ich przyszłej pracy. Teatr uczy, jak mówić do publiczności, jak sprawdzić, aby chciano nas słuchać. Uczy także jak, pozbyć się lęku podczas występów publicznych. Ponadto teatr jest  formą rozrywki, realizacją twórczej pracy i odkrywaniem talentów. Tutaj wszyscy jesteśmy jedną rodziną, Tworzymy wspólnie całą scenografię. Co więcej, każdy z aktorów ma możliwość dodania czegoś od siebie, żeby ubogacić scenariusz teatralny. 

Spektakl ,,Wolność kocham i rozumiem” połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych zorganizowali m.in.: Dom Kultury w Karłowicach, Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie oraz Stowarzyszenie Opolskie Lamy. Ponadto wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu ,,Opolskie dla młodzieży” i sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

,,Wolność kocham i rozumiem”. Obchody Święta Niepodległości w Domu Kultury w Karłowicach

Fot. Marcin Luszczyk /Nowiny Gminne 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.