Już od najbliższej soboty (25 listopada) będziemy mogli oglądać wystawę fotografii WORLD PRESS PHOTO.
Wystawa prezentuje prace najlepszych fotoreporterów z całego świata, wyłonionych w konkursie organizowanym rokrocznie przez Fundację World Press Photo. World Press Photo prezentowana jest w 100 miastach na całym świecie. Wśród tych miejsc jest również Opole. Organizatorem opolskiej wystawy jest od 2000 roku Galeria Sztuki Współczesnej.
Jakub Strumiński, opowiecie.info: Jak to się stało, że niewielkie Opole jest gospodarzem tak prestiżowej wystawy, jaką jest World Press Photo?
Anna Łęgowik, dział promocji, informacji i edukacji Galerii Sztuki Współczesnej: W 2000 roku dyrektorka naszej galerii, Anna Potocka, nawiązała kontakt z Fundacją World Press Photo mieszczącą się w Amsterdamie, która to od 1955 r. jest organizatorem konkursu fotografii prasowej i wystawy, co jest jej najbardziej rozpoznawalną działalnością. I tak się to zaczęło, że dzisiaj możemy prezentować w Opolu wystawę po raz siedemnasty.
JS: Jak wygląda organizacja wystawy w naszym mieście i współpraca z Fundacją?
AŁ: Od pewnego czasu jesteśmy w stałym kontakcie z Fundacją WPP, która ma swój specyficzny kalendarz w działaniach. Zdjęcia, które są prezentowane na wystawie, dotyczą roku ubiegłego. Prace fotoreporterów wyłonione są w konkursie, który rozstrzygany jest na początku roku w Amsterdamie. Konkurs dotyczy ośmiu kategorii tematycznych. Do fundacji wpływają zdjęcia z całego świata. W tym roku było to 80 408 fotografii wykonanych przez 5034 fotografów ze 125 krajów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu konkursem. Samo zgłoszenie zdjęcia na konkurs jest już prestiżowym osiągnięciem. Z tych zdjęć specjalnie powołane jury wyłania co roku najlepsze prace, które potem możemy oglądać na wystawie. World Press Photo rozpoczyna się w Amsterdamie, by potem odwiedzić inne miasta w czterdziestu pięciu krajach na świecie. W tym roku jest to sześćdziesiąty konkurs organizowany przez Fundację.
JS: Wspomniała Pani o kategoriach tematycznych konkursu. Jakie są to kategorie?
AŁ: Są to: wiadomości, przyroda, sport, życie codzienne, ludzie, wydarzenie, projekty długoterminowe, sprawy społeczne, które to będziemy mogli oglądać na wystawie. Będzie to dwieście prac.
JS: Czy jest jakiś temat przewodni tegorocznej wystawy i czy są w tym roku zdjęcia polskich fotoreporterów?
AŁ: Trudno zawęzić te kategorie do jednego tematu. Wszystkie te zdjęcia są najwyższej próby. Każda wystawa natomiast ma swoje zdjęcie roku. W tym roku jest to fotografia, która przedstawia zamachowca stojącego nad ciałem Andrieja Karłowa, ambasadora Rosji zamordowanego w Turcji. Fotografia została wykonana 19 grudnia 2016 roku, jej autorem jest Burhan Ozbilij. W tej edycji niestety nie będzie polskiego akcentu.
JS: Dziękuję za wywiad!
AŁ: Również dziękuję i serdecznie Państwa zapraszam do odwiedzenia wystawy!
W imieniu organizatorów serdecznie Państwa zapraszamy!
Fot. Burhan Ozbilici, Markus Jokela