7 mln zł kosztowały: modernizacja systemu grzewczego i ciepłej wody, wymiana oświetlenia na energooszczędne i utworzenie farmy fotowoltaicznej. Pałac w Woskowicach Małych, siedziba Ośrodka Leczenia Odwykowego, przeszedł prawdziwą metamorfozę. Jest w nim teraz nie tylko ekologicznie, ale i oszczędniej.
PRZED:
Projekt „Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródła ciepła na ekologiczne w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych” kosztował niemal 7 milionów złotych, z czego ponad 3,78 miliona to dofinansowanie z UE. Resztę wyasygnował samorząd wojewódzki.
Modernizacja niesie ze sobą nie tylko wymierne korzyści dla samego Ośrodka Leczenia Odwykowego, ale wpłynie pozytywnie na środowisko: roczny spadek e misji gazów cieplarnianych wyniesie ponad 223 tony równoważnika CO2, zaś emisji pyłu zawieszonego PM10 – 1,63 Mg na rok.
Będą to także oszczędności budżetu Ośrodka. Zamiast pieca na miał węglowy siedem zeroemisyjnych pomp ciepła, każda o mocy 74 kilowatów, co pozwala na zasilenie pałacu i infrastruktury ośrodka. Ile wyprodukuje prądu dowiemy się dopiero po roku, ale na pewno mieszkańcom Woskowic i pensjonariuszom pałacu będzie się lepiej oddychało.
PO:
– Ta inwestycja w starym pałacu to połączenie historii z nowoczesnością i znakomicie wykorzystane środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreślał podczas uroczystego otwarcia członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka – Istotne jest, że ta inwestycja przyczyni się do redukcji gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, czy też pyłu PM10, co poprawi jakość życia nie tylko mieszkańców Woskowic, ale i całego powiatu namysłowskiego oraz naszego regionu. Świetnie wpisuje się to w działania, jakie podejmujemy jako samorząd województwa opolskiego na rzecz czystego powietrza – dodawał.
Przypomnijmy, iż to nie jedyne działania, jakie w ostatnich latach podjęło kierownictwo Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych. Pod koniec 2021 roku zrealizowano tam również projekt unijny z zakresu bioróżnorodności, w ramach którego w przypałacowym parku przeprowadzono prace opiewające na ok. 1 milion 200 tysięcy złotych.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ władze ośrodka przygotowują się do modernizacji wieży pałacu oraz budowy windy dla osób z niepełnosprawnościami, co – jak wspominała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura – będzie kosztowało ok. 11 milionów złotych.