Ponad 9 mln złotych przekazał samorząd województwa opolskiego na rewitalizację zabytkowego budynku, w którym mieści się Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych.
Pałac w Woskowicach Małych leży w zabytkowym parku, powstałym na przełomie XVIII i XIX w. Na jego terenie znajduje się również staw oraz widokowy pagórek. W źródłach historycznych nie zachowały się szczegóły dotyczące pierwotnej rezydencji, wiadomo jednak, iż współcześnie znana nam budowla powstała w 1800 r., na zrębie poprzedniej. Obecny, dwukondygnacyjny pałac z piwnicami i wieżą, jest murowany z cegły i otynkowany. W pobliżu części rezydencjonalnej znajduje się część folwarczna. Warto zwrócić uwagę na dawny dom zarządcy, parterowy budynek z gankiem kolumnowym, datowany na połowę XVIII w., oraz na dawną stajnię, wzniesioną w konstrukcji tzw. muru pruskiego i monumentalny, trzykondygnacjowy spichlerz. Elewacja pałacu jest bogato zdobiona ryzalitami, neogotyckimi detalami i gzymsami. Ciekawa jest również brama wjazdowa, z jeleniami na cokołach. Pałac był dwukrotnie przebudowywany w latach 1872–74, w 1912 r. dobudowano do niego ganek oraz wykusz.
Budynek Ośrodka otacza zabytkowy park, który został niedawno zrewitalizowany dzięki pieniądzom unijnym. Teraz, dzięki dotacji samorządu województwa, rozpoczyna się proces rewitalizacji samego pałacu wraz z dobudową dźwigu osobowego – właśnie została podpisana umowa z wykonawcą tej inwestycji.
– Inwestujemy tutaj już kilka lat. To m.in. z projektu dot. bioróżnorodności zrewitalizowany został ten piękny park, który został doceniony w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa opolskiego”. Prowadzona była też bardzo trudna inwestycja związana z termomodernizacją, a dokładnie z wymianą źródeł ciepła. Tu zostały zastosowane najnowsze technologie. Dziś podpisujemy umowę na ważne działanie, na które czekali pacjenci, pracownicy i całe środowisko zaangażowane w życie Woskowic Małych. To remont elewacji i wieży wraz z montażem windy dla osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że mamy takie możliwości, aby wspierać nasze szpitale w procesie inwestycyjnym. To jest możliwe dzięki wpływom podatkowym naszych przedsiębiorców, za co serdecznie im dziękuję – mówił podczas podpisania umowy marszałek Andrzej Buła.
Jak dodawał dyrektor Ośrodka Leczenia Odwykowego Bartłomiej Orpel, to prawdopodobnie największa inwestycja w historii instytucji. – Bardzo ważne dla nas z punktu widzenia codziennego funkcjonowania będzie pojawienie się windy. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami zyskają możliwość komfortowego leczenia w naszym ośrodku – podkreślał dyrektor OLO.
Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza mówił natomiast o estetycznym wymiarze inwestycji. – Pomijając fakt, że miejsce to skorzysta jako placówka medyczna, nie należy zapominać, że to piękny XIX – wieczny pałac z pięknym zrewitalizowanym parkiem. Mam nadzieję, że odnowiony pałac z nową windą i przebudowaną wieżyczką będzie dużą atrakcją i przyciągnie wielu turystów – przyznał.
Inwestycję zrealizuje spółka CONEKS z Warszawy. Do końca 2023 roku planuje się przeprowadzenie prac z remontem wieży pałacu i przebudową, a także przedsięwzięcie związane z dobudową windy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 roku jednostka zaplanowała prace budowlane, związane m.in. z remontem elewacji pałacu oraz roboty pozostałe, takie jak np. wykonanie orynnowania, odtworzenie i renowację istniejącej stolarki drzwiowej oraz renowację istniejących schodów. Całość prac powinna zakończyć się do końca listopada 2024 roku.
Fot. UMWO