Komora laminarna i aparat do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki trafiły do Zakładu Mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To darowizna przekazana przez Fundację WOŚP, zakupiona po 31 finale akcji, który odbywał się w ub.r. pod hasłem walki z sepsą. 

Komora laminarna tzw. 2 klasy bezpieczeństwa służy do wykonywania posiewów i przesiewów krwi  np. od pacjentów z podejrzeniem sepsy.

– Z jednej strony zabezpiecza ona pracownika przed zakażeniem w efekcie przypadkowego rozlania badanej próbki. Z drugiej – zapobiega kontaminacji, czyli zanieczyszczeniu materiału, dzięki czemu mamy pewność, że wynik badania jest prawidłowy – opisuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu. – Pracownik badający krew jest oddzielony od materiału biologicznego przesłoną, a system filtrów i nawiewów uruchamiany podczas pracy komory zabezpiecza przed zakażeniem człowieka i zanieczyszczeniem próbki.

Po 31. Finale WOŚP do USK w Opolu trafiło też urządzenie i zestaw testów do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki w próbkach krwi.

WOŚP gra nieustająco

– Wystarczy powiedzieć, że wykonanie takiego antybiogramu skraca uzyskanie wyniku o ok. 40 godzin. Uzyskujemy go już w 5 godzin. To niezwykle istotne, jeśli badanie jest wykonywane u pacjenta z sepsą, gdzie liczy się czas wdrożenia celowanej antybiotykoterapii – tłumaczy Joanna Kowalska. – Tradycyjna metoda badania takiej próbki polega na wysianiu krwi na podłoże bakteriologiczne, gdzie wynik posiewu uzyskujemy po dobie, a następnie wykonaniu antybiogramu, na którego wyniki czekamy kolejną dobę. To obrazuje różnicę w czasie uzyskiwania wyników badań, w sytuacjach, gdy mówimy o walce o życie pacjenta.

Łącznie w efekcie współpracy z WOŚP Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (wcześniej jako WCM) otrzymał darowizny na kwotę blisko 10,5 mln zł. Sprzęt i urządzenia trafiły do poradni, oddziałów i na blok operacyjny.

Tylko w ub.r. sprzęt do diagnostyki najmłodszych pacjentów uzupełnił wyposażenie poradni okulistyki dziecięcej, poradni audiologicznej i oddziału laryngologii. A we wcześniejszych latach wyposażenie trafiało na oddziały, gdzie leczone są dzieci (sprzęt do monitorowania i diagnostyki, łóżka do pielęgnacji, materace do utrzymywania temperatury małych pacjentów), dorośli (respirator, aparaty USG, kardiomonitory), do poradni (m.in. pompy insulinowe) czy na blok operacyjny (aparaty do znieczulania dzieci i sprzęt do zabiegów chirurgii dziecięcej).

– Jesteśmy wdzięczni WOŚP za tę współpracę, a darczyńcom za udział w corocznych akcjach, z których finansowany jest sprzęt medyczny. Sami także włączamy się w finały. Nasi pracownicy kwestują i angażują się w prace fundacji jako doradcy, a w ostatnich latach współpracujemy ze sztabem WOŚP w Opolu, organizując serie miniwykładów dla uczniów szkół średnich, tematycznie związane z finałami akcji – mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.WOŚP gra nieustająco

Fot Edyta Hanszke-Lodzińska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.