Sejm przyjął projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zmiany w ustawie o elektroodpadach mogą spowodować wzrost cen urządzeń elektronicznych o kilkanaście procent. Nowe przepisy mają na celu służyć ochronie środowiska, choć w efekcie mogą na tym skorzystać wielkie sieci elektromarketów.

W Polsce recykling elektrośmieci, odbywa się według dyrektywy unijnej z 2002 roku, nakazującej sprzedawcom sprzętu RTV i AGD przyjąć do utylizacji 35 procent tego, co sprzedali. Dla przykładu przy sprzedaży 100 tyś. sztuk pralek, 35 tyś. powinno zostać przez nich przyjętych do utylizacji.

W 2012 r. Unia Europejska stwierdziła, że wprowadzone przez nią przepisy są niewystarczające i wprowadziła zmiany mówiące o recyklingu na poziomie 65 procent. W Polsce do chwili obecnej nie udało się wprowadzić nowej dyrektywy unijnej, po jej wprowadzeniu utylizacja będzie musiała zwiększyć się dwukrotnie.

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami od roku 2016, sprzedający będzie musiał zbierać nie mniej niż 40 procent masy sprzętu wprowadzonego na rynek, a od roku 2021 już 65 procent.

W Projekcie nowej ustawy, jest też udogodnienie dla konsumentów. W chwili obecnej elektrośmieci musimy dostarczać samemu do punktów zbiórki. Jeśli ustawa wejdzie w życie taki obowiązek spadnie na sprzedawcę. Jeśli zakupimy nową pralkę, to sklep nie tylko przywiezie ją nam i wniesie do mieszkania, ale będzie też zobowiązany odebrać stary sprzęt na własny koszt.

Właśnie to rozwiązanie może spowodować wzrost cen. Sklepy odbierające stary sprzęt ponosić będą dodatkowe koszty z tym związane, zapewne koszty te będą chciały zrzucić na konsumentów. Efektem czego, może być wzrost cen sprzętu elektronicznego na półkach sklepowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, sklepy o powierzchni, co najmniej 400 m kw. będą musiały przyjmować mały, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, którego wymiary zewnętrzne nie przekraczają 25 cm. Konsument przy oddawaniu elektrośmieci w sklepie, nie będzie zobowiązany do zakupu nowego sprzętu.

Pomysłodawcy nowej ustawy, mają też na celu ograniczenie szarej strefy. Blisko 30 procent urządzeń rzekomo trafiających do recyklingu, nigdy nie trafiło do zakładów recyklingowych. Zostały one zazwyczaj nielegalnie zdemontowane i trafiły do skupów złomów, celem uzyskania korzyści finansowych.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2015 roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info