Zbliżający się okres wakacyjno – urlopowy sprzyja aktywnemu korzystaniu z wszelkich akwenów, których akurat w naszym województwie jest sporo.

W tym artykule chciałbym opisać trzy największe jeziora naszego województwa, zachęcając tym samym do ich odwiedzenia. Stąd tytuł, który zaczerpnąłem z piosenki Krzysztofa Klenczona o tej samej nazwie.

W województwie Opolskim mamy trzy największe jeziora: Turawskie, Otmuchowskie, Nyskie, które łączy to, że wszystkie są sztucznymi zbiornikami powstałymi w XX wieku .

Jezioro Turawskie powstało w latach 1933-39 celem regulacji poziomu Odry oraz rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Jest to zbiornik retencyjny o powierzchni 24 km kwadratowych w najgłębszym miejscu zbiornika jest 13 m głębokości .

Pierwotna nazwa jeziora to TURAWA-STAUSEE podczas budowy zlikwidowano miejscowości: Zamoście (niem. Hinterbrueck), Krzyślina (niem.Krysline) z przysiółkiem Łuk oraz Pustków. Rodziny mieszkające w zalanych wsiach przeniesiono do sąsiedzkiej Ligoty Turawskiej oraz wypłacono odszkodowania finansowe.

Jezioro Turawskie w swoim bezpośrednim sąsiedztwie ma jeszcze dwa mniejsze zbiorniki:
Jezioro „Małe” i „Średnie” oba na południe od południowego brzegu jeziora Turawskiego – zbiorniki te powstały podczas budowy zapory jeziora Turawskiego w miejscach gdzie wydobywano żwir.
Warto też wspomnieć o jeziorze „Srebrnym” zwanym też „Zielonym” bądź „Szmaragdowym” albo po prostu Osowiec. Zbiornik ten jest położony w lasach wsi Osowiec i Turawa oddalony około 2 kilometrów od jeziora Turawskiego.
Jezioro „Srebrne” powstało po zalanym wyrobisku i cieszy się dużą popularnością dzięki czystości wody i leśnemu położeniu.
Obecne jezioro Turawskie to przede wszystkim długi pas plaży z promenadą gdzie zlokalizowane są punkty gastronomiczne, jak i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dodatkowo w Ośrodku Harcerskim jest możliwość zrobienia uprawnień żeglarskich.

Jezioro Nyskie albo inna nazwa Jezioro Głębinowskie bądź Zbiornik Nysa powstało jako zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej w roku 1971. Położony jest bezpośrednio w sąsiedztwie miasta Nysa przy trasie na Kłodzko.

Zapora betonowa – ziemna tworząca zbiornik ma 5 kilometrów i wysokość do 20 metrów, powierzchnia jeziora to 2077 hektarów. Jezioro powstało wskutek zalania znacznego obszaru Gminy Nysa głównie miejscowości Brzezina Polska, jak i sporej części leśnej.
Jezioro obecnie obfituje wiele gatunków ryb min. sandacz, okoń, szczupak czy leszcz, przez co jest swoistym rajem dla wędkarzy. Posiada bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną i pięknie zadbany pas plaży – stąd często reklamowane jest jako „Nyska Riwiera”

Jezioro Otmuchowskie najstarsze z prezentowanych powstało jako zbiornik zaporowy w latach 1928-33 (nosił wówczas nazwę Staubecken Ottmachau) na rzece Nysa Kłodzka tuż powyżej miasta Otmuchów. Przy maksymalnym piętrzeniu (18,6 m) zbiornik ma powierzchnię 20,6 km² i pojemność 130,45 hm³
Zbiornik należy do tak zwanej Kaskady Nysy Kłodzkiej, składającej się 4 zbiorników wodnych (Zbiornik Topola, Zbiornik Kozielno tworzące Zalew Paczkowski, Jezioro Otmuchowskie i Jezioro Nyskie) w środkowym biegu Nysy Kłodzkiej.
Jezioro Otmuchowskie to obszar gdzie występuje wiele gatunków ptactwa z najbardziej unikatowym gatunkiem tj. Czapli Siwej.

Zbiornik przede wszystkim obsadzony jest przez wędkarzy, dzięki bogatemu zarybieniu. Ma również niewielki pas plaży, jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną to nie rozwinęła się ona tutaj na taka skalę jak w dwóch poprzednich, ale jest dobrym miejscem do uprawiania sportów wodnych.

fot.bezmapy.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info