Wspaniały sezon polskich skoczków! Znów byli najlepsi!

© Tomasz Chabior

Złoto i srebro mistrzostw świata w Seefeld, drużynowy triumf w Pucharze Narodów i trzy miejsca w w pierwszej dziesiątce niemalże każdego cyklu sezonu – to wszystko sprawiło, że biało-czerwoni mają za sobą najlepszy sezon w historii polskich skoków narciarskich.

Jedynym cyklem, w którym w pierwszej dziesiątce było dwóch, a nie trzech Polaków, był 67. Turniej Czterech Skoczni. W pozostałych klasyfikacjach generalnych widnieją po trzy polskie nazwiska. Z czołówki żadnej z nich nie wypadł Dawid Kubacki. Regularnie pojawiali się w nich także Piotr Żyła, Kamil Stoch oraz Jakub Wolny.

Polacy drugi raz w historii najlepsi!

433 punkty – z taką przewagą nad drugimi Niemcami Polacy wygrali Puchar Narodów. Pierwszy raz udało im się to dwa lata temu, a w zakończonym już sezonie powtórzyli swój wyczyn. Niewątpliwie najlepsze cztery miesiące w karierze mają za sobą Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Jakub Wolny. Znakomicie prezentował się również Kamil Stoch, który zajął najwyższe wśród Polaków miejsce w Pucharze Świata (3.).

Wraz z Polakami i Niemcami na podium stanęli nie Austriacy, nie Norwegowie i nie Słoweńcy, a Japończycy. Doskonały sezon w swoim wykonaniu przypieczętowali przywiezionym z Seefeld brązowym medalem za konkurs drużynowy.

Puchar Świata: aż trzech Polaków w pierwszej piątce, ale to Japończyk zgarnął wszystkie trofea

Nie pierwsza dziesiątka, lecz pierwsza piątka została opanowana przez biało-czerwonych. Kamil Stoch zakończył sezon na 3. miejscu, Piotr Żyła na 6., a Dawid Kubacki na 5. Wyższe lokaty zajęli tylko Austriak Stefan Kraft (2.) i objawienie sezonu – 22-letni Japończyk Ryoyu Kobayashi, który wygrał cykl z miażdżącą przewagą 736 punktów nad Austriakiem.

Poza złotem mistrzostw świata w Seefeld, Japoński skoczek zgarnął w tym sezonie wszystko, co mógł zdobyć indywidualnie – triumfował w Pucharze Świata, lotach, jako trzeci w historii wygrał wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni, zwyciężył w cyklach Willingen Five, Raw Air i Planica 7.

Pobił też rekordy trzech skoczni: Rukatunturi w fińskim Kuusamo, Gross-TitlisSchanze w szwajcarskim Engelbergu i Letalnicy w słoweńskiej Planicy, gdzie wylądował na 252. metrze, czyli półtora metra przed rekordem świata. Kobayashi wyrównał także rekord Adama Małysza z 2003 roku lądując na 136. metrze skoczni Trampolino dal Ben we włoskim Predazzo.

Mistrzostwa świata w Seefeld – od rozczarowań do mistrzostwa świata

W austriackim Tyrolu Polacy długo pozostawali bez medalu. Nie udało się go zdobyć podczas indywidualnego konkursu na dużej skoczni w Innsbrucku, a w zawodach drużynowych biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na 4. miejscu.

Gdy po pierwszej serii indywidualnej rywalizacji na skoczni normalnej w Seefeld Kamil Stoch był 18., a Dawid Kubacki 27., wydawało się, że to już koniec marzeń o medalach. Nikt jednak nie spodziewał się, że kilkadziesiąt minut później obaj staną na dwóch najwyższych stopniach podium. Kubacki pierwszy raz w życiu został mistrzem świata, a Stoch zdobył pierwszy srebrny i piąty ogółem medal narciarskiego mundialu.

Polacy w Seefeld zadebiutowali także w konkursie drużyn mieszanych. Choć po pierwszej serii byli na 3. miejscu, w drugiej nie zdołali obronić medalu i zakończyli rywalizację na 6. pozycji. W drużynie wystąpili Kamil Stoch i Dawid Kubacki oraz Kamila karpiel i Kinga Rajda.

Powrót Szwajcarów i świetny Rosjanin

Simon Amman – tego czterokrotnego mistrza olimpijskiego ze Szwajcarii zna każdy kibic skoków narciarskich. W zakończonym sezonie objawił się jego rodak – Killian Peier, który ma za sobą najlepszy sezon w karierze – zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Seefeld oraz zajął miejsca w czołówce klasyfikacji końcowych Turnieju Czterech Skoczni i Willingen Five.

Sam Amman doskonale spisywał się w Norwegii i Słowenii. W cyklu Raw Air zajął 6. miejsce, a tydzień później na tej samej lokacie zakończył cykl Planica 7.

Wśród czołowych skoczków sezonu znalazł się także Rosjanin Evgeniy Klimov. Skoczek wygrał Letnie Grand Prix 2018, później błyszczał na początku sezonu zimowego, a następnie przycichł. Nie oddalił się jednak od najlepszych i cały czas skakał w czołówce.