Najmniej samobójstw w Polsce (w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców) jest w województwie warmińsko-mazurskim, mimo że jest tam największe bezrobocie, które wydaje się sprzyjać samobójstwom. Jaka jest zatem przyczyna tak niskiego tam wskaźnika samobójstw?
W warmińsko-mazurskim podczas wyborów do sejmu w 2015 roku była najniższa w Polsce frekwencja wyborcza. Domyślać się można, że tam najmniej w Polsce ludzie interesowali się polityką. Czy to jest recepta na zdrowie psychiczne? Ktoś już kiedyś powiedział, że z polityką jest jak z kiełbasą. Lepiej żeby ludzie nie wiedzieli, jak się ją robi, bo stracą apetyt. (Z wyborami prowadzącymi do samobójstw to oczywiście żart.)
O tym, że w warmińsko-mazurskim jest najmniej samobójstw, najwyższe bezrobocie i najniższa frekwencja wyborcza (do sejmu w 2015) wiem z materiału Urzędu Statystycznego w Opolu, zatytułowanego "Warunki życia ludności w województwie opolskim w 2015 r." (strona 7). Ten materiał niemal w całości dotyczy województwa opolskiego, a nie warmińsko-mazurskiego. Dowiadujemy się z niego np., że w selektywnej zbiórce odpadów w domach udało nam się w 2014 roku wybić ponad średnią krajową (wcześniej byliśmy poniżej):
Wiele tabel porównuje nie tylko opolskie z Polską, ale też opolskie w różnych latach. Ciekawa jest np. tabela spożycia żywności na osobę (strona 35):
Wynika z niej, że w 2014 żywiliśmy się skromniej niż w 2010, ale w 2015 nastąpiła poprawa. Czy był to efekt "kiełbasy wyborczej"? Jeśli tak, to na nic nie zdał się Platformie Obywatelskiej. Przegrała ona zarówno wybory prezydenckie (maj 2015), jak i parlamentarne (październik 2015).
Cały materiał Urzędu Statystycznego w Opolu to 90 stron i jeszcze więcej bardzo pouczających tabel i wykresów. Jest to solidne źródło wiedzy o województwie. Zainteresowanych namawiam, by pobrali sobie ten materiał ze strony internetowej urzędu (plik pdf):
https://opole.stat.gov.pl/publikacje-i-foldery/foldery/warunki-zycia-ludnosci-w-wojewodztwie-opolskim-w-2015-r-,25,2.html