Z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu, który przypada 22 września, kandydat na prezydenta, Marcin Gambiec, i jego kandydaci ogłosili swoje postulaty transportowe.

KWW Marcina Gambca przedstawił swoje pomysły dotyczące transportu w mieście. Część z jego kandydatów odnosiła się krytycznie do przebudowy skrzyżowania przy ul. Oleskiej, stąd swoje plany ogłoszono na stacji kolejowej Opole Wschodnie. Gościem specjalnym komitetu był Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. – Dzięki zrównoważonemu transportowi w Jaworznie udało się ograniczyć ofiary śmiertelne do momimum. Mieszkańcy są szczęśliwi i bezpieczni dzięki zmianie filozofii z prosamochodowej na proludzką – mówią członkowie komitetu.

– Chcemy transportu naprawdę zrównoważonego. Chodzi nam nie tylko o kwestie ogólne, ale także te mało, w dalszych dzielnicach, jak chodnik między Grotowicami a Maliną – mówił Marcin Gambiec, kandydat na prezydenta Opola.

Jan Damboń, „jedynka” z okręgu nr 1 zwracał uwagę na rozkłady autobusów. – Trzeba dopasować do siebie rozkłady jazdy. Nie powinno być tak, że bierzemy przesiadkę i czekamy na nią pół godziny.

„Dwójka” z okręgu nr 3, Jerzy Przystajko, przedstawił program transportowy, który przygotowano dla Opola w 2010 roku. Chodzi o audyt firmy Trako, który kilka lat temu zamówiło miasto. – Urodziłem się w Opolu i odkąd pamiętam, mówi się o zrównoważonym transporcie, tylko się go nie robi. Opracowano program, który ma ponad trzysta stron i od kilka lat kurzy się półce. Nie ma w nim żadnej propozycji centrum przesiadkowego przy Opolu Wschodnim.

Co proponuje komitet? O tym mówił Michał Pytlik, „jedynka” z okręgu nr 2: – Opole należy podzielić na trzy strefy: ścisłe centrum, w którym pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści, a możliwość dojazdu mieszkańcy i dostawcy. Chcemy w ten sposób dać impuls do rozwoju usług turystycznych i gastronomicznych.

Drugą strefę Pytlik nazywa „obszarem szerokiego centrum” – tutaj pierwszeństwo należy się autobusom. Należy wydzielić buspasy na Niemodlińskiej, Nysy Łużyckiej, Kołłątaja, Reymonta oraz części Ozimskiej. Komunikacja zbiorowa bez buspasów jest jak człowiek bez tlenu – mówi Pytlik.

– W rejonie poza centrum stawiamy na centra przesiadkowe. Proponujemy ich lokalizacje wskazane w programie: przy Karolince, na wylocie przy Budowlanych czy na pętli przy Częstochowskiej – podsumowuje lider okręgu nr 2.

Na konferencji głos zabrał także Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie: – Jaworzno bardzo sprzyja komunikacji publicznej i rowerzystom. Udało nam się zminimalizować liczbę ofiar śmiertelnych na drogach niemal do zera dzięki inwestowaniu w infrastrukturę rowerową, ale także zwężanie ulic. Jeśli ktoś myśli, że poszerzanie ulic da więcej bezpieczeństwa, to jest w błędzie, bo efekt jest zawsze odwrotny – przekonywał Tosza. Jego zdaniem władze Opola powinny „zmienić filozofię z prosamochodowej na proludzką”.

Konferencja odbyła się w ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Już wkrótce na Opowiecie.info wywiad z Tomaszem Toszą. Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie