25 osób z gminy Dąbrowa 9 czerwca wzięło udział w wycieczce do zamku Książ organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Warownia powstała w 1288 roku jako jeden z wielu zamków obronnych księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Obiekt wówczas uważano także za „klucz do Śląska”. W 1509 roku Król Władysław Jagiellończyk przekazał zamek swojemu kanclerzowi, a ten sprzedał warownię Konradowi I von Hobergowi (pisownia nazwiska bez „ch” praktykowana jest do roku 1714). W 1605 roku Konrad III von Hochberg otrzymuje od cesarza Rudolfa III dziedziczne prawo do zamku w miejsce dzierżawy. Zamek staje się dziedziczną własnością rodu von Hochberg i na ponad 400 lat rodową siedzibą Hochbergów, którzy modernizują i rozbudowują warownię aż do stanu, który możemy podziwiać obecnie. W połowie XIX wieku panem na Książu zostaje Jan Henryk XI – jedna z najwyrazistszych postaci na zamku.

Projekty i przemiany, jakie wprowadził Jan Henryk XI trudno dzisiaj wyliczyć. Warto wspomnieć choćby o: zakładaniu dróg, parków i lasów; stworzeniu bezpłatnej szkoły kucharskiej dla córek pracowników zatrudnionych w wałbrzyskich kopalniach; zorganizowaniu kształcenia wieczorowego dla młodych robotników; wspieraniu parafii, bez względu na wyznanie oraz kas pogrzebowych, szpitalnych, wdowich, rentowych i emerytalnych. Reformy przeprowadzone przez Jana Henryka XI stały się podwalinami reformy socjalnej Otto von Bismarcka. W 1891 syn księcia Jana Henryka XI, Jan Henryk XV, żeni się z londyńską arystokratką Marią Teresą Cornwallis West, znaną dzisiaj jako Księżna Daisy. Dzieje Hochbergów, ich wkładu w rozwój Wałbrzycha, ale także w rozwój zamku w Dąbrowie, to tylko niewielki wycinek historii, z którą mogli się zapoznać na wycieczce mieszkańcy naszej gminy.

Odwiedziny w świdnickim Kościele Pokoju były uzupełnieniem wycieczki po dziejach rodziny Hochbergów, ale przede wszystkim okazją do zobaczenia zabytku z listy światowego dziedzictwa UNESCO, Pomnika Historii, największej drewnianej barokowej świątyni w Europie, jednego z siedmiu nowych cudów Polski według „National Geographic”. To niezwykły obiekt, działający nieprzerwanie od połowy XVII wieku. Powstał w wyniku konfliktów religijnych w XVII-wiecznej Europie, a stał się symbolem pojednania: w 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl w drodze do Krzyżowej modlili się tu o pokój. W 2014 kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w ekumenicznej modlitwie o pokój. Gościła tutaj w 2011 roku także szwedzka para królewska: Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, a we wrześniu 2016 przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu wraz z Dalajlamą XIV wspólnie podpisali Apel o Pokój.

Dziękujemy dyrektorowi Zbigniewowi Janowskiemu za materiał!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.