W piątek odbyło się drugie posiedzenie Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego III kadencji i można powiedzieć, że należało do szczególnych, bo przedstawiono na nim Opolską Strategię dla Młodzieży Województwa Opolskiego. Jej główne założenia to m.in. edukacja, rynek pracy, kultura, rekreacja, ekologia i sport.

Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, podkreślił, że jesteśmy pierwszym regionem w Polsce, gdzie w formie dokumentu zostały wypracowana strategia dla młodzieży.

– Dzisiaj naszymi gośćmi są dyrektorzy departamentów urzędu marszałkowskiego, którym chcemy przedstawić zbiór założeń strategii dla młodych – tłumaczył Maksymilian. – Rozmawiamy z członkiem zarządu województwa, który odpowiada za sprawy sygnalizowane przez młodych. Z naszych badań wynika, że młodzi nie znają kompetencji Młodzieżowych Rad, nie wiedzą, że mogą one wpływać na swoje otoczenie przez władze samorządowe.

Jakie sprawy są dla młodych ważne?

– Wykluczenie komunikacyjne młodzieży to bardzo duży problem, który dotyka nas codziennie – podkreślił Maksymilian Polis.

Wiktoria Sebesta, przedstawicielka Forum Młodzieży z Kędzierzyna-Koźla, która właśnie rozpoczęła swoją pierwszą kadencję, też mówiła o problemie wykluczenia komunikacyjnego.

– Moim pomysłem jest zainwestowanie w transport publiczny, bo kilkadziesiąt kilometrów muszą dojeżdżać do mojej szkoły na rowerze – opowiadała Wiktoria. – Mamy dużo energii i motywacji, żeby działać, a podczas wakacji organizowaliśmy spotkania w mojej szkole, mówiliśmy, że istnieje coś takiego jak Forum i że jesteśmy dla nich, a ich pomysły będziemy wdrażać w życie.

Tamara Bak z Namysłowa zastanawiała się, jak zaktywizować u nich młodzież.  – Bo u nas młodzież niezbyt jest aktywna – wyjaśniła Tamara. – Mamy młodzieżową radę, ale moim zdaniem nie działa ona tak, jakby mogła działać. Przede wszystkim brak u nas postawy obywatelskiej i zaangażowania społecznego.

Konrad Muller, student z Opola jest reprezentantem Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Piątkowe forum odbywało się akurat w przededniu Międzynarodowego Dnia Języków, więc przyszedł z tematem edukacji językowej.

Emilia Kiszczyk, licealistka z Głubczyc, w Forum działa od początku, już trzecią kadencje.

– Działam dlatego, że u mnie w Głubczycach nie ma młodzieżowej rady i tylko tutaj mam okazję się wykazać – przyznała. – Chcę, żeby w moim miasteczku coś robiono, coś się działo. Jest wielu chętnych, ale nie wiedzą jak działać. U mnie Rada Młodzieżowa trzy razy powstawała i trzy razy padła.

Emilia również sygnalizowała, że są problemy z komunikacją w Głubczycach.

– Kolej, co prawda, w jakimś stopniu się odbudowuje, a autobusów już nieco więcej jeździ, ale ciągle to za mało – dodała. – Przeprowadzałam nawet ankietę w swojej szkole, w jakich godzinach powinny autobusy jeździć.

O tym, jakie sprawy są dla młodych ważne, słuchali m.in. wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, Agnieszka Kamińska, szefowa departamentu kultury, Manfred Grabelus, szef wydziału ochrony środowiska i Rafał Bartek, przewodniczący opolskiego sejmiku.

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, optymistycznie patrzy na ciągle rozwijającą się współpracę samorządowych władz województwa z młodzieżą naszego regionu.

– Przez te kolejne kadencje wypracowywaliśmy wspólną formułę, a ta współpraca to już dobrze naoliwiona maszyna, która pracuje – podkreślił w rozmowie z Opowiecie.info wicemarszałek Kubalańca. – A o współpracy świadczy chociażby ten dokument, trzeba podkreślać, że taki pierwszy w kraju. Forum to grupa młodych ludzi z całego województwa, to lokalne perły, które zostały wybrane już w swoich środowiskach.

W jednym z końcowych etapów prac nad Opolską Strategią dla Młodzieży przeprowadzono ankietę, w której wzięło udział 568 osób z wiejskich i miejskich środowisk Opolszczyzny. W ten sposób poznawano potrzeby i problemy, z którymi zderza się młodzież naszego regionu.

Tobiasz Gajda i Monika Jodko z Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO podkreślają, że istnieje rozdźwięk w priorytetach młodzieży tej już studiującej, a tej młodszej.

– Młodsi wskazują głównie na wykluczenie komunikacyjne i kwestie ekologii, to obszary, które widzą jako priorytetowe – wyjaśniają. – Dla starszych jest istotna infrastruktura drogowa. Wykluczenie transportowe jest jednym z najważniejszych problemów młodych z naszego regionu. Oni brali udział w konsultacjach rozkładu planów jazdy pociągów, to jest realne przełożenie na to, co samorząd województwa dla nich robi. Forum młodzieży składa się z przedstawicieli każdego z powiatów, więc mamy wiadomości z pierwszej ręki, dotyczące problemów i spraw lokalnych Opolszczyzny.

W opolskim Forum gościnnie uczestniczyli także przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Z młodymi z Opolszczyzny współpracują już od dłuższego czasu.

– Jesteśmy w trakcie budowania strategii, wcześniej także przeprowadziliśmy ankietę i mam pewność, że nasza strategia przez nasze władze samorządowe zostanie poważnie potraktowana – mówił Kacper Matuszewski Opowiecie.info. – Zresztą, nasza współpraca układa się dobrze.

Jolanta Jasińska-Mrukot

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.