Parakolarski maratończyk, Michael Jonek to student Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, który właśnie obronił pracę inżynierską z informatyki. – Opisałem działanie stworzonej przeze mnie aplikacji dedykowanej osobom niepełnosprawnym uprawiającym kolarstwo szosowe ręczne. Dzięki niej łatwiej pracować nad kondycją i obliczać kilokalorie spalone podczas treningu – mówi świeżo upieczony inżynier.
Parakolarstwo to sport przeznaczony dla rowerzystów z różnymi niepełnosprawnościami. Michael Jonek zmaga się z rzadką chorobą jaką jest jamistość rdzenia kręgowego. Wiąże się to z paraliżem kończyn dolnych, dlatego od ponad 10 lat porusza się na wózku. Mimo to z powodzeniem trenuje kolarstwo od ponad trzech lat.
W ukochanej przez siebie dyscyplinie, student politechniki odniósł już wiele sukcesów, m.in. w roku 2018 czwarte miejsce, a w 2019 piąte – na mistrzostwach Polski dla osób niepełnosprawnych.
To również stały bywalec m.in. maratonów z Wrocławia, Krakowa, Poznania, a także biegów ulicznych takich jak maraton w Opolu, półmaraton „Bieg 1920” w Radzyminie, „Bieg Fiata” w Bielsku Białej czy imprezy kolarskiej AUDAX z Głuchołaz.
By połączyć przyjemnie z pożytecznym postanowił poświęcić swoją pracę inżynierską aplikacji analizującej wysiłek w dyscyplinie kolarstwa szosowego ręcznego.
– Główną funkcją aplikacji jest obliczanie kilokalorii podczas badanej aktywności. Dostosowana jest do konkretnej dyscypliny sportowej, jaką jest kolarstwo szosowe ręczne osób niepełnosprawnych. W obecnej wersji można korzystać z niej na komputerze – tłumaczy Michael Jonek.
– Sportu nie obchodzi czy chodzimy normalnie, czy poruszamy się na wózku, o kulach czy jesteśmy mali czy duzi… – mówi Michael Jonek. – Jeżeli się zaangażujesz, włożysz w coś dużo pracy, podejmiesz wyzwanie, to sport z pewnością odpłaci się pozytywnymi rezultatami.
Więcej o pasji Michaela Jonka i o tym, jak Politechnika Opolska wspiera niepełnosprawnych studentów, czytaj w marcowym wydaniu magazynu Opowiecie.info.
Zdjęcia prywatne