Parakolarski maratończyk, Michael Jonek to student Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej,  który właśnie obronił pracę inżynierską z informatyki. – Opisałem działanie stworzonej przeze mnie aplikacji dedykowanej osobom niepełnosprawnym uprawiającym kolarstwo szosowe ręczne. Dzięki niej łatwiej pracować nad kondycją i obliczać kilokalorie spalone podczas treningu – mówi świeżo upieczony inżynier. 

Parakolarstwo to sport przeznaczony dla rowerzystów z różnymi niepełnosprawnościami. Michael Jonek zmaga się z rzadką chorobą jaką jest jamistość rdzenia kręgowego. Wiąże się to z paraliżem kończyn dolnych, dlatego od ponad 10 lat porusza się na wózku. Mimo to z powodzeniem trenuje kolarstwo od ponad trzech lat.

W ukochanej przez siebie dyscyplinie, student politechniki odniósł już wiele sukcesów, m.in. w roku 2018 czwarte miejsce, a w 2019 piąte – na mistrzostwach Polski dla osób niepełnosprawnych.

To również stały bywalec m.in. maratonów z Wrocławia, Krakowa, Poznania, a także biegów ulicznych takich jak maraton w Opolu, półmaraton „Bieg 1920” w Radzyminie, „Bieg Fiata” w Bielsku Białej czy imprezy kolarskiej AUDAX z Głuchołaz.

By połączyć przyjemnie z pożytecznym postanowił poświęcić swoją pracę inżynierską aplikacji analizującej wysiłek w dyscyplinie kolarstwa szosowego ręcznego.

– Główną funkcją aplikacji jest obliczanie kilokalorii podczas badanej aktywności. Dostosowana jest do konkretnej dyscypliny sportowej, jaką jest kolarstwo szosowe ręczne osób niepełnosprawnych. W obecnej wersji można korzystać z niej na komputerze – tłumaczy Michael Jonek.
Aplikacja zacznie działać, gdy podamy do analizy konkretne dane, m.in. tętno maksymalne, tętno spoczynkowe, długość wysiłku i jego intensywność.
– Obrona została przeprowadzona w bardzo przyjaznej atmosferze – relacjonuje Opowiecie.info Michael Jonek. – Przewodniczący komisji powitał wszystkich słowami „Witam na najprzyjemniejszym jak do tej pory egzaminie”. W stu procentach spełniły się słowa promotora, które mówią, że obrony nie trzeba się obawiać.
Promotorem obronionego dyplomu był dr inż. Łukasz Dzierżanowski.
Michael Jonek rozpocznie teraz studia II stopnia na Politechnice Opolskiej.
Niepełnosprawność nie musi być barierą
Świeżo upieczony inżynier opolskiej politechniki, przekonuje, że w uprawianiu sportu można znaleźć wiele wartości.
– Pracujemy nad ciałem, a chyba przede wszystkim nad charakterem – twierdzi Michael Jonek. – Tu w grę wchodzą systematyczność, cierpliwość, samozaparcie, pokora, są wartościami, które bardzo umacniają człowieka.
Jak podkreśla:
– Sportu nie obchodzi czy chodzimy normalnie, czy poruszamy się na wózku, o kulach czy jesteśmy mali czy duzi… – mówi Michael Jonek. – Jeżeli się zaangażujesz, włożysz w coś dużo pracy, podejmiesz wyzwanie, to sport z pewnością odpłaci się pozytywnymi rezultatami.
Więcej o pasji Michaela Jonka i o tym, jak Politechnika Opolska wspiera niepełnosprawnych studentów, czytaj w marcowym wydaniu magazynu Opowiecie.info. 

Wyjątkowa obrona na politechnice. Michael Jonek stworzył aplikację dla osób niepełnosprawnychZdjęcia prywatne

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.