Szkolny Klub Wymiany Międzynarodowej działa od lutego w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie w ramach projektu unijnego „Podnosimy jakość edukacji w gminie Murów”. Młodzież, wyjeżdżając za granicę, ma możliwość poznania tradycji i kultury innych państw, nauki języków obcych i samodzielności.
Szkolny Klub Wymiany Międzynarodowej w Murowie
Pierwsze działania zmierzające do zorganizowania wymiany międzynarodowej podjęto w murowskiej podstawówce w 2018 roku. Ich inicjatorami byli nauczyciele Jolanta Kasprzik i Jerzy Fiebich, którzy wspólnie przygotowali projekt współpracy międzynarodowej oraz złożyli wniosek do organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży o dofinansowanie tygodniowego pobytu dzieci z Niemiec.
Dzięki pozytywnej opinii szkoła otrzymała pieniądze zarówno od polskiego, jak i niemieckiego rządu, a dodatkowo od rady rodziców i z budżetu gminy. Tym sposobem jesienią 2018 roku do PSP w Murowie przyjechało kilka osób z niemieckiego miasta Halle, a pod koniec kwietnia tego roku to dzieci z Murowa odwiedziły zachodnich partnerów.
– Z naszymi gospodarzami, u których mieszkałyśmy, rozmawiałyśmy w różnych językach: po rosyjsku, niemiecku, ale najwięcej po angielsku. Z czasem nabrałyśmy doświadczenia w komunikowaniu się domownikami i innymi ludźmi – opowiadały Monika Kwiecień, Zofia Fiebich, Nikola Błaszczyk i Justyna Rosiek, uczestniczki wyjazdu. – Zaprzyjaźniłyśmy się z osobami, które poznałyśmy już rok wcześniej i ciężko było nam stamtąd wyjeżdżać.
Kolejnym etapem działań szkolnego klubu będą przygotowania do trójstronnego spotkania wiosną 2020 roku. Wtedy do szkoły w Murowie przyjedzie grupa uczniów z Niemiec i Ukrainy – z miasta Stryj.
– Ważnym elementem podczas wymiany jest bogactwo kulturowe i religijne jej uczestników. Młodzież ma szansę poznać wielu ludzi, utrzymując z nimi kontakt po dziś dzień, poznają wiele religii oraz uczą się języków obcych – podkreśla Jerzy Fiebich. – Myślę, że dziecko, które w tak młodym wieku wyjeżdża za granicę, staje się też bardziej samodzielne.