Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu i Oddział Oleski Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zapraszają na wystawę „W kręgu oleskiego sanktuarium”. Wystawa ma miejsce z okazji 500-lecia konsekracji oleskiego sanktuarium pw. Św. Anny (czytelnia WBP ul. Piastowska 18).

Wystawa będzie eksponowana do 16 sierpnia 2018 r.

Kościół św. Anny w Oleśnie jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych zarówno Ziemi Oleskiej, jak i całego kraju. Ta „perła architektury drewnianej”, będąca zabytkiem klasy zerowej, znajduje się w odległości 1,5 km na północ od miasta. Kościół ma średniowieczny rodowód i legendarne korzenie. Jego początki wiążą się z podaniem o cudownie uratowanej z rąk zbójców (za przyczyną św. Anny) dziewczynie. Podobizna św. Anny zawieszona została niegdyś przez księżną św. Jadwigę na wysokiej sośnie. W 1444 r. wokół cudownej sosny wzniesiono niewielki drewniany kościółek. Gdy sława miejsca rozniosła się po okolicy, kościół zaczął przyciągać licznych pątników ze Śląska, Czech i Moraw. Z czasem świątynia nie mogła pomieścić pielgrzymów, wybudowano więc większy obiekt. Nowy kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego, Jana V Turzo w 1518 roku.

Dalszy napływ pielgrzymów, wymusił decyzję o rozbudowie świątyni. W latach 1669–1670 zostało wzniesionych pięć kaplic o barokowym wystroju: kaplica św. Anny, św. Krzyża, 14 Orędowników, Wniebowzięcia NMP i Matki Boskiej Częstochowskiej. Świątynia przypomina przepiękną, pięciopłatkową „oleską różę” widniejącą w herbie miasta.

Makieta tej świątyni prezentowana była na światowej wystawie sztuki architektonicznej w Nowym Jorku.

We wnętrzu kościoła św. Anny przez wieki podziwiać można było ołtarz główny – „Wielka Święta Rodzina” – tryptyk z początku XVI w. wykonany przez mistrza Jakuba z Krakowa ze szkoły Wita Stwosza. Późnogotyckie arcydzieło nie zdobi już oleskiej świątyni. Rzeźby zostały skradzione w sierpniu 1994 roku. W kościele można nadal podziwiać późnogotycką figurę Świętej Anny Samotrzeciej, pochodzącą z przełomu XV i XVI wieku.

Ta ukochana przez mieszkańców Olesna świątynia integruje mieszkańców i przyciąga tłumy pielgrzymów zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.