Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wystawę „Pięć oblicz Stanisławowa” przypominającą tak ważne dla nas wszystkich miasto. Wernisaż już dziś (29 czerwca) o godz. 13.00 w namiocie w ogrodzie WBP

Wielu jego mieszkańców po wypędzeniu z Kresów w latach 40. osiedliło się właśnie w Opolu (ponad dwa tysiące) i na Opolszczyźnie. W XIX wieku mieszkańcami tego największego po Lwowie i Krakowie miasta w Galicji (zaborze austriackim) byli Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Niemcy i Ormianie. Symbolem wielokulturowego, wielowyznaniowego Stanisławowa były świątynie czterech wyznań umieszczone w rogach rynku: katolicka fara, grekokatolicka katedra, żydowska synagoga i kościół ormiański.

Ten wielowątkowy obraz Stanisławowa z końca XIX i początku XX wieku przywołujemy na wystawie poprzez oryginalne zdjęcia jego mieszkańców, pamiątkowe tableau, widoki miasta, pocztówki, dokumenty, dyplomy, reklamy, wydawane w nim książki i czasopisma, przedmioty codziennego użytku i wzruszające pamiątki. Prezentujemy także współczesne wydawnictwa ukraińskie wydawane w Iwano-Frankiwsku – tę nazwę upamiętniającą znanego pisarza Iwana Frankę miasto nosi od 1962 roku.

Większość eksponowanych obiektów pochodzi z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego, są to również wybrane materiały ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, a także reprodukcje zdjęć i wydawnictw ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Naczelnego Archiwum Cyfrowego.

Ekspozycja będzie czynna do 28 lipca w Galerii WuBePe (Opole, ul. Piastowska 20) od poniedziałeku do środy w godz. 10.00-16.00 oraz w czwartki i piątki w godz. 10.00-18.00.

Wystawa „Pięć oblicz Stanisławowa” od dziś dostępna w WBP w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie