Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie, video i rysunki z lat 1984-2022 – to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, która będzie retrospektywnym wyborem fotografii Zbigniewa Libery. Wernisaż już w piątek.

Jak zapowiadają daty w tytule Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie, video i rysunki z lat 1984-2022, ekspozycja prezentuje prace z czterech dekad twórczości artysty, sygnalizując najważniejsze wątki, jakie podejmował w poszczególnych okresach. 

– Był to czas zróżnicowany nie tylko artystycznie, ale również politycznie, społecznie, ekonomicznie czy „technologicznie” – wyjaśnia Łukasz Kropiowski, kurator wystawy. – Przez wszystkie te lata jedno pozostawało niezmienne – w wyborach twórczych i życiowych Liberze towarzyszył aparat fotograficzny, za którego pomocą ukazywał obrazy zarówno intymne, jak i odnoszące się do kultury, historii i zagadnień społeczno-politycznych. Wykorzystując różnorodne strategie fotograficzne, autor mierzył się z doświadczeniami przeszłości, komentował teraźniejszość, a także „wieszczył” wydarzenia przyszłości.

Zbigniew Libera – fotograf, autor prac video, filmów, obiektów i instalacji

Jest jednym z prekursorów i głównych reprezentantów polskiej sztuki krytycznej. Działalność twórczą rozpoczął na początku lat 80. W grudniu 1981 roku, w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego, projektował ulotki i plakaty przeciwko brutalnemu stłumieniu strajku w kopalni „Wujek”, a także ulotki dla NSZZ „Solidarność”.

Wiosną 1982 roku miał pierwszą indywidualną wystawę na łódzkim „Strychu”. 26 sierpnia 1982 roku został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa i skazany na półtora roku więzienia za przygotowywanie i kolportaż antyreżimowych druków. Okres ten uważa się za formujący dla jego osobowości twórczej. 

W latach 80. tworzył głównie fotografie i prace video. Na przełomie lat 1989 i 1990 przez kilka miesięcy przebywał w Afryce. W latach 90. jego wcześniejsza twórczość została uznana za prekursorską wobec tzw. sztuki krytycznej, a on sam okrzyknięty „ojcem sztuki krytycznej”. W tym czasie prezentował swoją twórczość w czołowych galeriach, a jego prace spotkały się z uznaniem. Obok filmów i fotografii w jego twórczości pojawiają się również obiekty artystyczne, które przyniosły mu światową sławę.

Od pierwszej dekady XXI wieku Libera poświęcił się w dużej mierze analizie przestrzeni mediów, pamięci zbiorowej i problemu obrazu w kulturze masowej. Powrócił do tworzenia przede wszystkim fotografii oraz filmów.

W ostatnim czasie artysta zajął się także dydaktyką oraz upowszechnianiem wiedzy o polskiej sztuce współczesnej: wykładał w Pradze na zaproszenie tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, pracował z młodymi artystami (m.in. projekt „Kurator Libera” w BWA we Wrocławiu), prowadził program w TVP Kultura poświęcony mistrzom współczesnej sztuki polskiej oraz pisał m.in. w „Przekroju”, gdzie prowadził rubrykę „Libera wybiera”. Obecnie artysta tworzy również scenografie teatralne.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach w najbardziej cenionych galeriach i muzeach w Polsce i na świecie. Obecnie mieszka w Warszawie.

Wernisaż prac Zbigniewa Libery Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie, video i rysunki z lat 1984–2022 odbędzie się 20 maja o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Wystawę będzie można oglądać do 20 czerwca.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze