Flaga narodowa z umieszczonym na niej herbem państwowym może zostać wywieszana jedynie przez ściśle określone w ustawie podmioty (placówki dyplomatyczne, instytucje państwowe, lotniska, samoloty za granicą). Nie można wykorzystać jej do użytku prywatnego. Każdy obywatel powinien wywiesić flagę, jednak tylko tą w barwach biało-czerwonych, bez napisów ani oznaczeń.
Manifestując swój patriotyzm należy stosować się do kilku zasad, ponieważ znieważenie symbolu narodowego, jest karalne.
„§ 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Jak wywieszać flagę?
- flaga państwowa nie powinna być wywieszana podczas opadów śniegu, deszczu lub silnego wiatru
- ekspozycja flagi może odbywać się całą dobę, jeśli jednak flaga jest wywieszana po zmroku powinna być dokładnie oświetlona
- należy dbać o wygląd symboli narodowych, flaga powinna być czysta, wyprasowana i niepostrzępiona
- flaga nie może dotykać podłoża, kostki brukowej ani wody
- w zależności od położenia flagi kolor biały powinien być na górze lub po lewej stronie flagi (z perspektywy obserwującego)
Jeżeli flaga nie nadaje się już do ekspozycji, powinna zostać godnie zniszczona np. przez niepubliczne spalenie po uprzednim rozdzieleniu jej barw.
Kiedy wywieszać flagę?
Istnieje kilka ważnych polskich świąt, kiedy to na posesjach obywateli powinny pojawić się flagi:
Święto Konstytucji, 3 Maja,
Narodowe Święto Niepodległości, 11 Listopada,
Święto Wojska Polskiego, 15 Sierpnia,
Dzień Flagi RP, 2 Maja
Święta rodzajów sił zbrojnych, rodzajów wojsk, służb oraz jednostek wojskowych.
Co więcej, każdy obywatel może wywieszać flagę nie tylko z okazji świąt państwowych, ale również podczas uroczystości i świąt prywatnych.