Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem, prozaikiem, eseistą i krytykiem. Zapraszamy w sobotę (25 maja) o godz. 18.00 do WBP w Opolu. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Rusnak.

Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor m. in. Czarnych oceanów, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca, Starości aksolotla, Imperium chmur oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego i nominowanej do Oscara Katedry. Autor eseju-rzeki. Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Tłumacz-reinterpretator Serca ciemności Conrada. Laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat Nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie powieści Starość aksolotla Netflix wyprodukował serial Kierunek: Noc. W 2022 roku laureat najważniejszej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera w kategorii literatura tłumaczona (literature in translation) za powieść Lód. W 2023 roku wyróżniony nagrodą dla najlepszego autora przyznawaną przez European Science Fiction Society. Jego książki zostały przetłumaczone m.in. na angielski, rosyjski, włoski, japoński, węgierski, bułgarski, ukraiński, macedoński,
a tłumaczenia na niemiecki i francuski ukażą się wkrótce. Jacek Dukaj jest prezesem spółki technologicznej Nolensum, w ramach której obecnie trwają prace na grą komputerową Hardware Dreams, opartą na jego powieści Starości aksolotla.

Spotkanie realizowane w ramach wniosku „Literackie spotkania” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie