Warsztaty kulinarne, występy artystyczne, czy konkurs na najlepszą potrawę z ziemniaka to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników święta pieczonego ziemniaka. Impreza odbyła się w niedzielę (9 października) o godz. 15:00 na placu Rekreacyjno-Sportowym w Dobrzeniu Małym.

Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. występ Orkiestry Dętej OSP Dobrzeń Wielki oraz posłuchać muzyki wykonanej przez duet Dominiki i Janusza Żyłki. Nie zabrakło także gier i zabaw, w których wzięły udział dzieci, jak i dorośli oraz bogato wyposażonej strefy gastronomicznej.

– Święto pieczonego ziemniaka to wydarzenie, które jest jednym z zadań realizowanych w ramach 4. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – mówił Rafał Kampa, Radny Gminy Dobrzeń Wielki. – Wkrótce zaczynamy głosowanie na kolejną edycję, więc dzisiejsze święto jest doskonałą okazją, aby o tym przypomnieć i dodatkowo zachęcić mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki do aktywnego działania w tym przedsięwzięciu. Tym bardziej, że święto pieczonego ziemniaka jest imprezą podsumowującą to, co osiągnęliśmy w tym roku. Są to inicjatywy organizowane dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, lecz także i inne z nim niezwiązane.

Punktem kulminacyjnym imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę z ziemniaka. Chętni przygotowali pyszne, ziemniaczane dania, które następnie zaprezentowali innym. Podczas oceniania potraw, komisja konkursowa zwracała uwagę przede wszystkim na walory smakowe, wygląd i estetykę podania potrawy oraz zgodność z tematem.

Ponadto odbyły się również warsztaty kulinarne prowadzone przez Patryka Buchtę, który  nadzorował przebieg zajęć i udzielał wskazówek na temat przygotowania ziemniaczanego jedzenia: Uczestnicy wykonali 3 potrawy.

Menu:

  • Dyniowe prażynki z grillowaną piersią z kaczki i konfiturą z czarnego bzu na Martini
  • Krem z wędzonych ziemniaków z chipsem z jarmużu
  • Lody na ciekłym azocie o smaku dyniowo-śliwkowym z pianką jabłkowo-miętową

 

– Dzisiaj królował ziemniak, więc pokazaliśmy go w różnych odsłonach. – przyznał Patryk Buchta, prowadzący warsztaty, właściciel Mobilnej Akademii Kulinarnej ,,Foodie” i firmy cateringowej ,,Pracownia Smaków”– Oprócz potraw, które ugotowaliśmy razem z uczestnikami, rozmawialiśmy także o tym, w jaki sposób ziemniak jest używany w ich kuchniach. Mam nadzieję, że dzisiejsze warsztaty zainspirowały kogoś do własnego przygotowania ziemniaczanych dań.

Święto pieczonego ziemniaka w Dobrzeniu Małym zorganizowali m.in.: Gmina Dobrzeń Wielki, Rada Sołecka w Dobrzeniu Małym, Ochotnicza Straż Pożarna Dobrzeń Mały oraz Wojewódzkie Zrzeszenie LZS. Ponadto wydarzenie zostało sfinansowane z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.